Почетна > Србија
Србија

Начело за сарадњу Србије и Немачке 2022 „Расти заједно“

Амбасадорка Немачке у Београду Анке Конрад изјавила је данас да се овогодишњи „Дан немачког јединства“ облежава под слоганом „2022 Расти заједно“ и да је управо тај мото добро начело за сарадњу Србије и Немачке.
Фото: Градске инфо

Амбасадор Конрад је то рекла за Тањуг након што је са директорком Ботаничке баште Горданом Субаков Симић, у знак пријатељства двеју земаља, а поводом тог најважнијег немачког празника, посадила стабло букве, које је било дрво године и 1990. – у години поновног уједињења две Немачке.

Подсетила да се централна свечаност обележавања тог важног датума за Немачку ове године одвија у Ерфурту и нагласила да је управо Србија једна од првих држава са којима је Немачка уговорила климатско партнерство.

„У оквиру преговора наше две владе у октобру 2021. Немацка је одобрила 285 милиона евра да би се Србији пружила помоћ на путу ка оџивој и климатски неутралној будућности. То је важно за европске интеграције Србије, јер је тек у децембру у преговорима о приступању ЕУ отворено поглавље “Зелена агенда одржива повезаност“, навела је она.

Додала је да јој је драго што ће као нова немацка амбасадорка имати прилику да прати тај процес и да активно утиче на њега.

Изразила је посебну захваност Ботаничкој башти јер им је понудила да у знак блиске сарадње двеју земаља у области одрживости заштите климе и животне средне посади европску букву, која је њихово дрво 2022. године.

„Европска буква симболизује дилему између очаја и наде у климатској кризи. Иако није захтевна, растуће температуре негативно утичу и на европску букву због чега све више букових шума нестаје“, навела је.

Додала је да ће на централној прослави „Дана немачког јединства“ бити постављен климатски павиљон јер заштита животне средине и климе за Савезну владу Немачке имају посебно високи приоритет.

Подсетила је да и у немачком друштву питања везана за одрживост постају све важнија и да она значе да се може посећи само онолико шуме колико се може регенерисати.

Додала је да је важно да се унапреде облици производње и потрошње који су еколошки прихватљиви и којима се штеде ресурси и изразила жаљење што правило да свака генерација мора да уради све што може да би поштедела ресурсе није правило заживело на глобалном плану.

„У ту сврху, сви – у Немачкој, Србији и широм света морамо да радимо заједничким снагама како бисмо активно утицали на глобалне структурне промене“, рекла је Конрад и изразила задовољство што ће сутра на истом месту са бројним гостима прославити „Дан немачког јединства“.

Директорка Јевремовца Субаков Симић подсетила је да буква није само симбол немачког уједињења већ и симбол српског народа због велики површина које букове шуме заузимају.

Budžet Prokuplja uvećan za 11 miliona dinara

 

Преузмите андроид апликацију.