Početna > Biznis
Biznis

Na rad u Sloveniju uz pomoć države

Za proteklih osam meseci posredstvom biroa rada ugovore sa slovenačkim poslodavcima potpisalo je oko 1 350 nezaposlenih, a zahvaljujući privatnim agencijama, posao u inostranstvu dobilo 650 naših državljana.
Foto: Unsplash/Gabrielle_Henderson

U toku prošle godine, zbog epidemijske situacije u regionu, uglavnom nije bilo posredovanja u zapošljavanju naših državljana u inostranstvu po zahtevima stranih poslodavaca. Izuzetak je bila Slovenija, s kojom je i tada, ali i sada, na snazi ostao sporazum o privremenom zapošljavanju. U toj zemlji EU posredstvom Nacionalne službe za zapošljavanje u toku 2020. ugovore o radu potpisalo je 1 620 nezaposlenih. Za proteklih osam meseci tamo je na rad upućeno oko 1 350 građana.

Što se tiče Nemačke, koja na godišnjem nivou, kako ovih dana prenosi „Zidojče cajtung”, vapi za 400 000 radnih imigranata, a među njima najviše za negovateljima, instalaterima klima-uređaja, logističarima i fakultetski obrazovanim ljudima, sporazum o posredovanju i privremenom zapošljavanju naših državljana NSZ je raskinula još pre godinu dana. Novi nije zaključen.

Međutim, zapošljavanje preko granice, najčešće baš u Nemačkoj, ali i Hrvatskoj i Belgiji, omogućavaju i privatne agencije, a ne samo država, pa je tako, prema podacima Ministarstva za rad, od početka ove godine realizovano posredovanje u zapošljavanju u inostranstvu za oko 650 naših građana. U NSZ otkrivaju da su naši radnici u Sloveniji najviše angažovani kao pomoćni radnici u različitim oblastima, u građevinarstvu, kao mašinski i radnici elektrostruke, a tražen su i vozači, zavarivači, radnici u ugostiteljstvu i turizmu.

U privatnim agencijama ističu da je kod nemačkih poslodavaca tražnja za medicinskim kadrom još izraženija nego ranije, dok se sve više traže i građevinski radnici tesari, zavarivači, bravari, zidari, moleri, monteri i keramičari.

U Srbiji trenutno rade 124 agencije za zapošljavanje koje imaju licencu za rad. U 2020. posredovale su u zapošljavanju oko 1 000 naših građana u inostranstvu, a to je, ako se ta brojka uporedi s ranijim godinama, čak oko šest i po puta manje. Nadležni ipak apeluju na građane da ne odlaze na rad u inostranstvo samoinicijativno, posredstvom agencija koje nisu dobile dozvolu, bez prethodno potpisanog ugovora o radu kojim im se obezbeđuje zaštita na radu u inostranstvu.

Ostale vesti iz biznisa pročitajte ovde.

 

Preuzmite androidaplikaciju.