За протеклих осам месеци посредством бироа рада уговоре са словеначким послодавцима потписало је око 1 350 незапослених, а захваљујући приватним агенцијама, посао у иностранству добило 650 наших држављана.
У току прошле године, због епидемијске ситуације у региону, углавном није било посредовања у запошљавању наших држављана у иностранству по захтевима страних послодаваца. Изузетак је била Словенија, с којом је и тада, али и сада, на снази остао споразум о привременом запошљавању. У тој земљи ЕУ посредством Националнe службe за запошљавање у току 2020. уговоре о раду потписало је 1 620 незапослених. За протеклих осам месеци тамо је на рад упућено око 1 350 грађана.
Што се тиче Немачке, која на годишњем нивоу, како ових дана преноси „Зидојче цајтунг”, вапи за 400 000 радних имиграната, а међу њима највише за неговатељима, инсталатерима клима-уређаја, логистичарима и факултетски образованим људима, споразум о посредовању и привременом запошљавању наших држављана НСЗ је раскинула још пре годину дана. Нови није закључен.
Међутим, запошљавање преко границе, најчешће баш у Немачкој, али и Хрватској и Белгији, омогућавају и приватне агенције, а не само држава, па је тако, према подацима Министарства за рад, од почетка ове године реализовано посредовање у запошљавању у иностранству за око 650 наших грађана. У НСЗ откривају да су наши радници у Словенији највише ангажовани као помоћни радници у различитим областима, у грађевинарству, као машински и радници електроструке, а тражен су и возачи, заваривачи, радници у угоститељству и туризму.
У приватним агенцијама истичу да је код немачких послодаваца тражња за медицинским кадром још израженија него раније, док се све више траже и грађевински радници тесари, заваривачи, бравари, зидари, молери, монтери и керамичари.
У Србији тренутно раде 124 агенције за запошљавање које имају лиценцу за рад. У 2020. посредовале су у запошљавању око 1 000 наших грађана у иностранству, а то је, ако се та бројка упореди с ранијим годинама, чак око шест и по пута мање. Надлежни ипак апелују на грађане да не одлазе на рад у иностранство самоиницијативно, посредством агенција које нису добиле дозволу, без претходно потписаног уговора о раду којим им се обезбеђује заштита на раду у иностранству.
Остале вести из бизниса прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.