Početna > Život i stil
Život i stil

Na putu ka svojoj verziji sreće i zdravlja: Tri male navike koje možete usvojiti od izuzetno fit ljudi

Postizanje optimalnog zdravlja ne mora biti teško.
Foto: Pexels/Jill Wellington

Većina nas oseća da imamo previše obaveza, kako u bukvalnom, tako i u prenesenom smislu. Zato krećemo na put od trenutnog stanja (gde god se nalazili) ka željenom cilju — ka svojoj verziji zdravlja i sreće.

Ovaj put ka zdravlju često se doživljava kao neprijatan i zahtevan, kao putovanje koje traži mnogo unutrašnje snage.

Kako Mick George kaže: „Svaki put kada kažemo da nešto ‘moramo’, to znači da živimo svoj život nevoljno.“ Nedostaje nam entuzijazam.

Zato dijete i zdravstveni programi često ne uspevaju, jer pokušavamo da se prilagodimo tuđim idejama o tome šta je „normalno“. Nije ni čudo što nailazimo na toliko prepreka; osećamo se nemoćno i neshvaćeno.

Evo tri male navike koje možete usvojiti od izuzetno fit ljudi:

1. Znaju šta njima odgovara

Kakav je vaš trenutni način života? Šta ste ranije probali? Šta je dobro funkcionisalo, a šta nije?

Kako želite da se osećate kada postignete svoje ciljeve? Koje vrednosti su prisutne u viziji vašeg „najboljeg ja“? Koje prepreke imate ili možete da predvidite? Koje prepreke su stvarne, a koje su samo u vašoj glavi?

Faza otkrivanja je temeljna i pragmatična, slična planiranju putovanja. Korisni su alati, upitnici i ankete, a najefikasnije od njih ću podeliti sa vama.

2. Imaju strategiju

Ovaj proces može biti jednostavan ili složen, u zavisnosti od vaših potreba. Jednostavan akcioni plan može uključivati čišćenje frižidera, pronalaženje stare knjige o dijeti koja vam je nekada pomogla, ili učlanjenje u teretanu u komšiluku.

Suptilnije strategije mogu uključivati postavljanje i održavanje zdravih granica, korišćenje pozitivnih afirmacija, veštine upravljanja vremenom, odgovarajuće postavljanje ciljeva, tehnike rešavanja problema, osnovnu edukaciju o ishrani, promenu stava, preispitivanje zastarelih uverenja, kao i isprobavanje novih stvari koje ranije niste razmatrali (časovi kuvanja, salsa grupa, pozajmljivanje bicikla od komšije itd.).

Strategija se zasniva na onome što ste otkrili u fazi „otkrivanja“ i predstavlja sledeći korak napred.

Vaša strategija može uključivati četiri do pet ciljeva odjednom, kao što su odlazak na spavanje na vreme, nošenje flaše vode na posao svakog dana, kupovina novih patika ili prelazak na namirnice sa manje masti tokom kupovine.

Strategija je mesto za kreativnost, ne za restrikciju.

3. Stalno isprobavaju nove stvari

Očekujte i planirajte prepreke i izazove. Osnivač najvažnije škole za trenere u oblasti wellnessa u SAD-u priznao je pred stotinama učesnika radionice na događaju na Harvaard Medical School da mu je trebalo 10 godina da pronađe stil meditacije koji mu najviše odgovara!

Ciljevi su tu da se pregledaju, unaprede ili potpuno prepišu. Početak časova joge, čak i ako vam se ne dopadnu, mogu vas dovesti do nečega što vam više odgovara.

U isprobavanju novih stvari krije se hrabrost i brojne prednosti. Prema New York Times-u, isprobavanje novih stvari može dovesti do smisla i svrhe, što je povezano s boljim zdravstvenim ishodima kao što su bolji san, manji rizik od moždanog udara, srčanih oboljenja, demencije, invaliditeta i prerane smrti.

Implementacija je najviše neshvaćen i zanemaren deo započinjanja nečeg novog. Ako stvari ne idu po planu, jednostavno se vratite i revidirajte faze otkrivanja i strategije; ponovite proces.

Na taj način ćete postati bolja verzija sebe i ostvariti kvalitetniji život.

Koliko nam je vitamina D potrebno?

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake