Високе температуре нису оно са чим се суочава само Србија, ту су и друге земље у Европи. На удару је Медитеран чији врео ваздух са Африке још више продире и изазива пораст и овако високих температура.
Које су прогнозе и да ли нас у будућности чека нека друга клима, али и неке друге туристичке дестинације за летовање? Да ли је променом температура, топлих зима и врелих лета, стигла и могућност за узгој неких других житарица? Све су то питања на која метеролози покушавају да одговоре, поготово неколико последњих година.
Временске прогнозе за Европски континент
Временске прогнозе за будуће деценију казују да би се тренд високих температура могао наставити. Наиме, Светска метеоролошка организација казује да се европски континент непрестално загрева. Предвиђа се да ће глобално загревање ићи и до 1,5 степени. Такође, Светска метеоролошка организација је дала прогнозу да ће вероватно једна од наредних пет година бити најтоплија у историји, надмашујући претходну 2023. годину која држи рекорд.
Оно што је занимљиво такође, јесте да је предвиђања за Европу, односно европски континент, где се очекује промена климе. За већину европских земаља ово би значило прилагођавање на нове временске услове.
У мерењу које је вршила Светска метеоролошка организација у периоду од скоро последњих 12 месеци (јуна 2023. – маја 2024. године) забележено је да је су најтоплији до сада.
На медитерану, али и у Србији, температуре су веће него што су биле ранијих година. На Сицилији где је забележена температура од 48.8 степени 2021. године, температуре тренутно иду до 40 степени, што није зачуђујуће јер су први на удару топлог афричког ваздуха.
И у Грчкој је такође, 2007. године забележено рекординих 48 степени целзијуса, а тренутне температуре иду до 35 степени. Оно што је занимљиво јесте да се свим летовалиштима у нашој близини предвиђа у будућности и температура до 50 степени, што ће знатно да утиче на планирање летовања.
Медитеранске земље би у будућности могле, баш попут вреле Африке, да прима туристе ван летње сезоне, у пролећним и јесењим терминима, јер по свему судећи стиже тропска клима.
Србија и узгој
Оно што одликује Србију јесте плодна земља на којој се гаје бројне културе. На северу земље успевају житарице попут кукуруза, пшенице, сунцукрета, јечма…У западној Србији гаји се воће, претежно малине, на истоку винова лоза. Како долази до све већих температура, суша и мањка кише Србија би се ускоро могла окренути неким културама које баш и нису биле родне код нас. Смокве све више имају рода, а маслине такође постају интересантне. Поред маслина ту је и лимун, као и чувена банана која већ на неколико места се узгаја у Србији.
Преузмите андроид апликацију.