Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 17. октобар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1797 – У италијанском селу Кампоформио код Удина, потписан је мировни уговор Аустрије и Француске, којим је укинута Млетачка Република. Француска је добила млетачке поседе у Албанији и острва у Јонском мору, а Аустрија Венецију, Истру, Кварнер, Далмацију и Боку Которску.

1803 – Рођен је мађарски политичар Ференц Деак, национални лидер од 1861. који није прихватао револуционарни приступ Лајоша Кошута у решавању односа Аустрије и Мађарске. Године 1865. објавио је пројекат о дуалистичкој Хабсбуршкој монархији. Аустро-угарском нагодбом (1867) изгубио је на популарности, јер му се замерало да је био сувише попустљив према Аустрији.

1849 – У Паризу је умро пољски композитор и пијаниста Фредерик Шопен, творац пољског националног музичког израза и један од најпопуларнијих композитора музичког романтизма.

1854 – Током Кримског рата, британске, француске и турске трупе почеле су опсаду Севастопоља и након 11 месеци заузеле ту најзначајнију луку руске Црноморске флоте. Мировним споразумом у марту 1856. разорени град је враћен Русији.

1855 – Енглески проналазач Хенри Бесемер је патентирао поступак за прераду гвожђа у челик. Поступак који је по њему назван „бесемеризација“, доноси лакшу, бржу и јефтинију производње челика, првобитно намењеног за оружје, а био је доминантан у свету све до 1950-их година.

1912 – Србија и Бугарска су, девет дана после Црне Горе, објавиле рат Отоманској царевини, а 18. октобра придружила им се и Грчка, чиме је почео Први балкански рат. За непуних месец дана ослобођен је готово цео Балкан, а рат је завршен примирјем 3. децембра. Мировни уговор којим се Отоманско царство одрекло готово свих својих поседа у Европи, потписан је у Лондону 13. маја 1913.

1915 – Рођен је амерички драмски писац Артур Милер, аутор светски познатих позоришних комада као што су „Смрт трговачког путника“, „Вештице из Салема“, „Поглед с моста“. Храбро је иступио против насиља власти у време „макартизма“ 1950-их. Познат је и по неуспелом браку са холивудском звездом Мерилин Монро.

1919 – Рођен је кинески политичар Џао Цијанг који је као премијер 1980. почео економске реформе, а 1987. је наследио Ху Јаобанга на челу Комунистичке партије Кине. Смењен је 1989. током политичке кризе изазване продемократским студентским демонстрацијама.

1920 – Умро је амерички новинар Џон Рид, чија се дела „Десет дана који су потресли свет“ и „Црвена Русија“ сматрају најбољом хроником Октобарске револуције. Сахрањен је под зидинама Кремља у Москви.

1931 – Амерички гангстер Ал Капоне осуђен је на 11 година затвора због избегавања плаћања пореза.

1940 – У Њујорку је била премијера највећег биоскопског успеха Чарлија Чаплина – филмске комедије „Велики диктатор“, сатире на рачун тадашњег највећег моћника света, нацисте Адолфа Хитлера и осуде антисемитизма.

1945 – Пуковник Хуан Перон државни ударом је дошао на чело Аргентине.

1972 – У Београду је умро Дјорђе Карађорђевић, старији син краља Југославије Петра I, који се одрекао права на престо и посветио се војничкој каријери. Одбио је да се 1941. придружи влади и краљу у избеглиштву, а потом и немачку понуду да се настани у Белом двору.

1973 – Арапски произвођачи нафте повећали су цене и смањили производњу нафте као одговор на америчку подршку Израелу у арапско-израелском сукобу. То је изазвало једну од најтежих економских криза света после Другог светског рата.

1988 – Као одговор „митинзима истине“ које је организовало руководство Србије, на Косову су почеле масовне демонстрације Албанаца.

1989 – У најтежем земљотресу у САД од 1906, који је погодио подручје Сан Франциска, погинуло је 67 и повређено више од 600 људи.

1997 – На Куби је у маузолеју у граду Санта Клара свечано сахрањен Ернесто Че Гевара, три деценије пошто је убијен у Боливији.

1997 – У пожару је изгорело Југословенско драмско позориште у Београду.

1998 – У Лондону, где се опорављао од операције, ухапшен је бивши чилеански диктатор Аугусто Пиноче на захтев Шпаније ради изручења због суђења за убиства стотина Шпанаца током његове диктаторске владавине Чилеом. Ослобођен је у марту 2000, а након повратка у Чиле, Апелациони суд је обуставио започето суђење прогласивши га ментално неспособним.

2001 – У Јерусалиму је убијен израелски министар туризма Рехавам Зеви у атентату који су извршили припадници Народног фронта за ослобођење Палестине.

2003 – Кина је постала трећа земља света која је послала човека у свемир. Јанг Ливеи је свемирским бродом „Шенжу 5“ облетео Земљу 14 пута током лета који је трајао 21 сат.

2005 – Умро је Ба Дјин, један од најпознатијих кинеских писаца који је у својим делима писао о комунистима, националистима и хаосу у време Културне револуције.

2009 – Влада Малдива је састанком на дну океана, четири метра под његовом површином, симболично указала на опасност глобалног загревања климе за све народе који живе уз обале океана и мора. Подизање нивоа мора узроковано топљењем поларног леда, могло би да потопи тај архипелаг у Индијском океану у року од једног века.

2017 – У биткама за град Раку у Сирији, које су трајале више од четири месеца, погинуло је 3.250 људи, према подацима сиријске опозиционе Опсерваторије за људска права.

Hant poništio skoro ceo raniji mini-budžet premijerke Tras

Преузмите андроид апликацију.