Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
1531 – По наређењу папе Клемента VII установљена је инквизиција у португалској престоници Лисабону.
1538 – Папа Павле III искључио је из римокатоличке цркве енглеског краља Хенрија VIII који је претходно себе прогласио поглаваром англиканске цркве.
1778 – Рођен је енглески хемичар Хамфри Дејви изумитељ рударске сигурносне лампе (1816). Открио је анестетичко деловање рајског гаса, а помоћу електролизе први је издвојио натријум, калијум и калцијум у елементарном облику.
1830 – Умро је јужноамерички револуционар, војсковођа и државник Симон Боливар. Вођа борбе за независност Јужне Америке од Шпаније, „Ел Либертадор“, није успео да оствари своје тежње да уједини јужноамеричке земље у јаку и независну државу. Ослободио је Венецуелу, Еквадор, Панаму и Перу и био је председник Колумбије и Боливије која је по њему добила име. Оптужен да је хтео да се прогласи монархом, повукао се с власти 1830. и убрзо је умро.
1888 – Рођен је Александар Карађорђевић, млађи син српског краља Петра и црногорске кнегиње Зорке, регент од 1914. краљ Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца од 1921. У новој држави завео је лични режим у јануару 1929, а у септембру 1931. наметнуо је Октроисани устав. Убијен је у атентату у Марсеју 9. октобра 1934.
1903 – Браћа Вилбур и Орвил Рајт извела су први успешан лет авионом у историји ваздухопловства. Њихова летилица „Флајер I“ је над пешчаним динама близу места Кити Хоук у Северној Каролини, САД, узлетела четири пута, задржавши се притом у ваздуху најдуже 59 секунди.
1908 – Након победе младотурске револуције, одржана је прва седница парламента Отоманског царства.
1909 – Умро је белгијски краљ Леополд II који је 1885. формирао Слободну државу Конго, а 1908. је анектирао као Белгијски Конго. Наследио га је нећак Алберт I.
1939 – У заливу Ла Плата код Монтевидеа у Другом светском рату потонуо је немачки бојни брод „Адмирал Граф фон Шпе“, који је претходно био оштећен у бици с британским крстарицама. Капетан брода Ханс Лангсдорф је потом извршио самоубиство.
1948 – У покушају да поново успостави власт у Индонезији која је 1945. прогласила независност, Холандија је напала Индонезију, њене трупе су упале у главни град Џакарту и ухапсиле председника Сукарна у друге индонежанске лидере. Споразумом у Хагу 1949. Холандија је признала суверенитет Индонезије.
1973 – Арапски екстремисти убили су 32 особе на аеродрому у Риму када су бацили бомбу на авион компаније „Пан Америкен“ и из митраљеза изрешетали зграду терминала.
1983 – У дискотеци у Мадриду у пожару су изгубиле живот 83 особе.
1985 – Војна влада Уганде и припадници герилаца потписали су мировни уговор којим су поделили власт и окончали готово петогодишњи грађански рат.
1989 – У Румунији су избиле масовне демонстрације против диктаторског режима Николае Чаушескуа (Ницолае Цеаусесцу) у којима је погинуло око 1.000 људи. Немири који су почели у Темишвару и Араду захватили су потом Букурешт и проширили се на целу земљу. Чаушеску и његова жена Елена ухваћени су у бегу 22. децембра, осуђени на смрт и стрељани.
1990 – На првим демократским изборима у Хаитију за председника је изабран популистички свештеник Жан Бертран Аристид.
1991 – Савет министара ЕУ усвајањем нове Декларације о Југославији одлучио је да призна независност свим југословенским републикама које прихвате критеријуме за признавање нових држава у источној Европи и СССР-у.
1992 – Скупштина Републике Српске на Палама изабрала је Радована Караџића за првог председника Републике.
1995 – Вођа делегације босанских Срба на мировним преговорима у Дејтону Слободан Милошевић одбио је да посланицима Скупштине Републике Српске поднесе извештај о мировним преговорима на којим је постигнут споразум о окончању босанског рата.
1996 – Побуњеници перуанског левичарског герилског покрета „Тупак Амару“ заузели су јапанску амбасаду у Лими, запретивши да ће побити 490 талаца уколико власти Перуа не ослободе из затвора 300 припадника њиховог покрета.
1997 – Мински центар УН објавио је да у Босни и Херцеговини има још 750.000 до милион нагазних мина и да је током 1996. и 1997. од експлозија мина повређено око 1.000 људи, међу којима је велики број деце.
1999 – Немачки, амерички и источноевропски званичници закључили су историјски споразум о надокнади за принудни рад за време нацистичке Немачке, 54 године после Другог светског рата.
2000 – У Женеви је одржана конференција о новом програму заштите права глумаца и њиховог рада у филмској и ТВ индустрији, музичким спотовима и на Интернету, којој су присуствовали делегати из око 90 земаља.
2002 – Скупштина СР Југославије ратификовала је Дејтонски споразум, потписан 1995. којим је окончан рат у Босни.
2003 – Француска је забранила истицање религијских обележја (ношење фереџа, јеврејских капица, хришћанских крстова) у државним школама.
2004 – У Бутану је забрањено пушење на јавним местима и продаја дувана. Бутан је прва земља на свету где је уведена ова забрана.
2005 – Европска унија одобрила је Македонији статус кандидата за чланство у ЕУ.
2007 – Њу Џерси је донео закон којим се смртна казна замењује доживотним затвором без права на условну слободу и тиме постао прва америчка савезна држава која је у протекле четири деценије укинула смртну казну.
2011 – У тропској олуји која је погодила југ Филипина страдало је више од 930 особа.
2011 – Умро је Ким Џонг Ил, народни вођа Северне Кореје која је прогласила период жалости од 17. до 29. децембра. Наследио га је његов син Ким Џонг-уна.
2013 – Председница Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Ангела Меркел већином гласова посланика доњег дома Савезног парламента, Бундестага, по трећи пут је изабрана за савезну канцеларку СР Немачке.
2016 – Од почетка године у Европу је стигло око 350.000 миграната, саопштила је европске агенције за заштиту спољних граница Фронтекс.
2018 – Генерална скупштина УН усвојила је Глобални споразум о избеглицама намењен бољем решавању тог међнародног питања. Споразум нису потписале САД и Мађарска.
2020 – Суд за спортску арбитражу (ЦАС) преполовио је четворогодишњу суспензију Русијиј коју је прошле године изрекла Светска антидопинг агенција. Русија не може да користи име, заставу и химну у наредне две године, на олимпијским играма у Токију и Пекингу и Светском фудбалском првенству у Катару.
Преузмите андроид апликацију.