Nakon što je uvođenje fiskalnih kasa na robnim pijacama sa 30. aprila odloženo do kraja godine, subotički buvljak ponovo je proradio. Izgleda ipak da na njemu nema mnogo posla za prodavce.
April i maj, kažu dugogodišnji vlasnici tezgi na robnoj pijaci u Malom Bajmoku, bili su uvek udarni meseci. Kupovalo se i pred katolički i pravoslavni uskrs, prvomajske praznike, pripremalo se za leto. Ovoga puta, kupovna groznica nije podigla temperaturu među tezgama na subotičkom buvljaku. Uoči Đurđevdana ima kupaca, ali ni izbliza kao prethodnih godina.
„Ma, kakav Đurđevdan, ni za Božić nije bilo kupaca”, dobacuje jedan od prodavaca na opasku da bi se pred još jedan praznik očekivala veća gužva.
Sredinom aprila prodavci na buvljaku stupili su u štrajk zbog obaveze da uvedu fiskalne kase. Izdavanje računa na tezgama odloženo je do kraja godine, ali oni malobrojni prodavci koji su spremni na razgovor objašnjavaju da fiskalne kase nisu jedini problem ove pijace.
Nekoliko prodajnih mesta dalje, proizvođač sportske trikotaže takođe je otkazao dve tezge. Pamuk koji je nabavljan u Turskoj od kraja prošle godine dvostruko je skuplji, i po novim cenama, kažu, njihova šivaona ne može više da radi jer oni ne mogu toliko da podižu cene. Zbog toga sada traže neki drugi posao.
Buvljak se do sada prilagodio mnogim izazovima, i promenama uslova poslovanja, ali čini se da su ovi poslednji potezi na uređenju fiskalne politike, u kombinaciji sa epidemijom i širenjem prodajnih centara, ozbiljno ugrozili do sada neprikosnovenu trgovinu na robnoj pijaci.
„Uvek se govorilo da mi odvlačimo kupce iz šoping centara. Ali sada je upravo obrnuto, kupovina na kartice i na rate svima odgovara”, kaže jedan od prodavaca. Zbog toga je među prodavcima sada glavna tema razgovora koji drugi posao započeti, na šta sada preorijentisati trgovinu.
Preuzmite android aplikaciju.