Након што је увођење фискалних каса на робним пијацама са 30. априла одложено до краја године, суботички бувљак поново је прорадио. Изгледа ипак да на њему нема много посла за продавце.
Април и мај, кажу дугогодишњи власници тезги на робној пијаци у Малом Бајмоку, били су увек ударни месеци. Куповало се и пред католички и православни ускрс, првомајске празнике, припремало се за лето. Овога пута, куповна грозница није подигла температуру међу тезгама на суботичком бувљаку. Уочи Ђурђевдана има купаца, али ни изблиза као претходних година.
„Ма, какав Ђурђевдан, ни за Божић није било купаца”, добацује један од продаваца на опаску да би се пред још један празник очекивала већа гужва.
Средином априла продавци на бувљаку ступили су у штрајк због обавезе да уведу фискалне касе. Издавање рачуна на тезгама одложено је до краја године, али они малобројни продавци који су спремни на разговор објашњавају да фискалне касе нису једини проблем ове пијаце.
Неколико продајних места даље, произвођач спортске трикотаже такође је отказао две тезге. Памук који је набављан у Турској од краја прошле године двоструко је скупљи, и по новим ценама, кажу, њихова шиваона не може више да ради јер они не могу толико да подижу цене. Због тога сада траже неки други посао.
Бувљак се до сада прилагодио многим изазовима, и променама услова пословања, али чини се да су ови последњи потези на уређењу фискалне политике, у комбинацији са епидемијом и ширењем продајних центара, озбиљно угрозили до сада неприкосновену трговину на робној пијаци.
„Увек се говорило да ми одвлачимо купце из шопинг центара. Али сада је управо обрнуто, куповина на картице и на рате свима одговара”, каже један од продаваца. Због тога је међу продавцима сада главна тема разговора који други посао започети, на шта сада преоријентисати трговину.
Преузмите андроид апликацију.