Početna > Život i stil
Život i stil

Možemo li zamisliti život bez telekomunikacija?

Danas, više nego ikada ranije, možemo da shvatimo značaj telekomunikacija i dostupnost informacijama.
Foto: Pexels/Pixabay

Većina se može složiti da danas svoj život ne mogu da zamisle bez mobilnog telefona. Volimo da na jedan „klik“ dobijemo odgovor na bilo koje pitanje. Da su nam sve informacije brzo dostupne, da znamo u svakom trenutku gde nam se deca nalaze itd.

Zbog svega toga razvoj tehnologija za prenos podataka je danas u zenitu.

Tek ponekad se zapitamo kako je život funkcionisao bez interneta, bez mobilnih telefona i uopšte bez prenosa informacija?

Foto: Pexels/Pixabay

Možemo se složiti da je takav način života bio sigurno manje stresan, jer ljudi nisu u sekundi znali šta se dešava na drugom kraju sveta.

Ali, sa druge strane, bili su u mnogome uskraćeni i za neke informacije o voljenim osobama koje su daleko od njih, ali i o mnogim drugim informacijama vezano za sve segmente života, od naučnog do svakodnevnog.

Davna 1844. godina, značajna je po tome što je nastala prva električna telekomunikacija, tada je zahvaljujući Samuelu Morsou uspostavljen prvi žičani telegrafski sistem na relaciji Baltimor-Vašington.

Za Srbiju se može reći da je 1855. godina izuzetno važna kada su telekomunikacije u pitanju, jer je 27. marta te godine uspostavljena telegrafska linija Beograd – Kragujevac – Aleksinac i spojena sa kraljevskim telegrafom Austrougarske monarhije.

Sa sigurnošću se može reći da je pojava telefona još jedan značajan datum vezan za telekomunikacije.

Foto: Pexels/Pixabay

Godine 1876. – Alexander Graham Bell je izumeo prvi telefon, međutim spominju se i još imena dva izumitelja koji su navodno pre Bela izumeli ovo telekomunikaciono sredstvo, Amerikanac italijanskog porekla Antonio Meuči i nemački istraživač Filip Rajs.

Sam kraj 19. veka doneo je fantastična otkrića iz oblasti elektromagnetnih oscilacija, na osnovu koje su se kasnije uspostavili i radio talasi.

Poslednja decenija 19. veka je značajna po tome što je uspostavljena i prva bežična telegrafija.

Informacije su bivale sve dostupnije sa pojavom radio komunikacija, a to se desilo 1927. godine kada je prva radio-komunikacija puštena u javni saobraćaj.

U periodu do Drugog svetskog rata stvorene su globalne telekomunikacione mreže. Tokom Drugog rata koristile su se radio veze u vojne svrhe.

Nakon tog period se sve više stvaraju međunarodne institucije u oblasti telekomunikacija. Razvijaju se telekomunikacija i pošta i stvaraju se novi operateri.

Danas se sve više grade nove mreže, uvode se novi servisi koji sve više olakšavaju svakodnevno funkcionisanje.
Foto: Pexels/Dan Cristian Paduret

Zbog značaja koje su nam telekomunikacije donele, svakog 17. maja se obeležava Svedski dan telekomunikacija i informacionog društva, kao godišnica formiranja Međunarodne unije za telekomunikacije 17. maja 1865.godine.

Pojava telekomunikacije je veoma bitna za celo čovečanstvo. Život je u mnogome olakšan, pojavom Interneta i novih tehnologija, ali isto tako moramo biti svesni i onih loših strana i zloupotreba koje nam mogu doneti tehnologije ako se ne koriste na bezbedan način.

Kakav učinak na naše mentalno zdravlje može da ima jednonedeljno odustvo od društvenih mreža?

Preuzmite android aplikaciju.