Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Може ли мачка да буде љубоморна као пас?

Једноставно обратите пажњу на понашање вашег љубимица.
Фото: Pixabay/StockSnap

Власници први пут помисле да љубимица може да буде љубоморна онда када доведу још једну мацу или пса у кућу, када добију бебу или када у дом улази партнер. И онда се поставља оно чувено питање – хоће ли њихова мачка прихватити и заволети новог члана заједнице.

Без обзира на то колико ми њих волимо, морамо имати на уму да кућним љубимцима не смемо придавати људске особине.

Оно што најчешће тумачимо као љубомору заправо је у њиховом свету ривалство, односно борба за оно што сматрају њиховим и за шта су навикле да је њихово право, пише
petmagazine.rs.
Фото: Pixabay/Ilyessuti
Како то функционише?

У дивљини се мачке сукобљавају када на њихову територију ушета друга мачка и тада наступа борба. У нашем дому не постоји могућност да им неко угрози виталне потребе, попут хране или воде, али, ако у дом ушета други љубимац, она може да се осећа угрожено. Такође, и нашу пажњу, додир и присуство мачке посматрају као своје. Те уколико ту пажњу почнемо да распоређујемо на још једну животињу или на дете – може се десити да мачка искаже протест јер не добија оно на шта је навикла. Треба да знате и да ће оне на сваку промену реаговати, зато што воле рутину.

Када донесете одлуку да у свој дом доведете животињу, морате бити свесни тога да је потребно време да се добро упознате и да је разумете и када вам не стави јасно до знања да јој нешто смета. Маце су суптилна бића и понекад је потребно да сами приметите шта им не прија. Али када дође до неке веће промене као што је пораст броја чланова домаћинства, прва лампица која би требало да вам се упали јесте да љубимцу “објасните” да нема потребе за ривалитетом.

Фото: Pixabay/vaclavzavada

Многи власници мачака и паса по доласку бебе у дом, због великих обавеза и изазова које доноси ова нова животна улога, помало занемаре своје мезимце. Потрудите се да, ма колико то у неким тренуцима било тешко, задржите динамику коју сте имали пре доласка детета. Сваког дана се поиграјте с мезимцем, четкајте га, мазите… јер ћете му тако ставити до знања да се ништа није променило и да га и даље волите.

Знакови нетрпељивости и борбе за превласт

Туча – Када две мачке неко време гледају једна другој у очи и укипе се, очекујте да ће ускоро једна од њих започети тучу.

Скривање – Ако је једна мачка превише доминантна и не попушта другој, ваша друга мачка највероватније ће гледати да јој се у свакој прилици скрива.

Терање – Ако је склупчана крај вас, а друга мачка или пас покуша да се ушуња и добије мало ваше пажње, ваша маца је може отерати јер не жели да вас дели.

Тоалет – Када постоји неки проблем који јој изазива стрес, мачка то указује променом у понашању када је реч о обављању нужде.

Nadarene su da osete ono što naša čula ne mogu: Koje supermoći imaju mačke?

Преузмите андроид апликацију.