Početna > Srbija
Srbija

Modernizacija daljinskog grejanja ključna za energetsku efikasnost

Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je da je cilj države povećanje energetske efikasnosti toplana i korišćenje goriva koja ne utiču na zdravlje životne sredine.
modernizacija
Foto: Pexels/Magda Ehlers

Ona je prilikom potpisivanja ugovora o rehabilitaciji i modernizaciji toplane Cerak navela da je sektor toplotne energije podjednako važan u procesu energetske tranzicije, a da je modernizacija toplana neophodna zbog povećanja energetske efikasnosti i korišćenja energenata koji ne zagađuju životnu sredinu.

„Ovaj projekat je važan, tiče se modernizacije u još šest gradova u Srbiji i doprineće kvalitetnijem grejanju, posebno što većina toplana nije rekonstruisana 30 godina. Naš cilj i naše opredeljenje jesu i diverzifikacija u gasnom sektoru i energetska efikasnosti, kao i zelena agenda i energetska tranzicija, a važan segment u ukupnom energetskom bilansu jeste i toplotna energija i naša poruka je da nema odustajanja od procesa energetske tranzicije. Naprotiv, pokazaćemo da možemo biti brži i efikasniji, a naši novi kapaciteti će proizvoditi čistiju i zdraviju energiju“, rekla je Mihajlovićeva.

Srbija ima sve potencijale da bude energetski bezbedna, nezavisna i istovremeno ekološki čistija zemlja.

Ona je navela da je cilj da daljinsko grejanje postane finansijski održivo, energetski efikasnije, sa smanjenim emisijama štetnih gasova.

„Važan je dan zato što pokazujemo da u Beogradu i te kako vodimo računa ne samo o tome da svi građani imaju kvalitetnije grejanje, nego je ova toplana i primer kako je moguće koristiti OIE, jer će se iz solarnih panela proizvoditi deo energije. Naša saradnja sa SR Nemačkom traje dugi niz godina i kada govorimo o svim projektima koje smo zajedno realizovali u energetici i građevinarstvu, doći ćemo do iznosa od 1,5 milijardi evra. Nemačka je naš prvi trgovinski partner i verujem da ćemo nastaviti da sarađujemo na projektima koji su u vezi sa unapređenjem energetske efikasnosti i u procesu energetske tranzicije. Sa nemačkom razvojnom bankom prvi put u Srbiji radimo na tome da toplane potpuno promene gorivo koje koriste i već su završene toplane na biomasu u Priboju i Malom Zvorniku, a radićemo i u Novom Pazaru i drugim gradovima“, rekla je potpredsednica Vlade.

Beograd je poslednji grad koji je potpisao ugovor u okviru pete faze projekta rehabilitacije sistema daljinskog grejanja koji se realizuje zajedno sa nemačkom razvojnom bankom KfW, čija je vrednost 14 miliona evra. Projekat se realizuje u sedam gradova – Beogradu, Nišu, Leskovcu, Jagodini, Boru, Negotinu i Senti, a ukupna vrednost je 32 miliona evra.

Srbija će obezbediti dovoljno energenata, ali moraćemo da štedimo

 

Preuzmite android aplikaciju.