Почетна > Србија
Србија

Модернизација даљинског грејања кључна за енергетску ефикасност

Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је да је циљ државе повећање енергетске ефикасности топлана и коришћење горива која не утичу на здравље животне средине.
модернизација
Фото: Pexels/Magda Ehlers

Она је приликом потписивања уговора о рехабилитацији и модернизацији топлане Церак навела да је сектор топлотне енергије подједнако важан у процесу енергетске транзиције, а да је модернизација топлана неопходна због повећања енергетске ефикасности и коришћења енергената који не загађују животну средину.

„Овај пројекат је важан, тиче се модернизације у још шест градова у Србији и допринеће квалитетнијем грејању, посебно што већина топлана није реконструисана 30 година. Наш циљ и наше опредељење јесу и диверзификација у гасном сектору и енергетска ефикасности, као и зелена агенда и енергетска транзиција, а важан сегмент у укупном енергетском билансу јесте и топлотна енергија и наша порука је да нема одустајања од процеса енергетске транзиције. Напротив, показаћемо да можемо бити бржи и ефикаснији, а наши нови капацитети ће производити чистију и здравију енергију“, рекла је Михајловићева.

Србија има све потенцијале да буде енергетски безбедна, независна и истовремено еколошки чистија земља.

Она је навела да је циљ да даљинско грејање постане финансијски одрживо, енергетски ефикасније, са смањеним емисијама штетних гасова.

„Важан је дан зато што показујемо да у Београду и те како водимо рачуна не само о томе да сви грађани имају квалитетније грејање, него је ова топлана и пример како је могуће користити ОИЕ, јер ће се из соларних панела производити део енергије. Наша сарадња са СР Немачком траје дуги низ година и када говоримо о свим пројектима које смо заједно реализовали у енергетици и грађевинарству, доћи ћемо до износа од 1,5 милијарди евра. Немачка је наш први трговински партнер и верујем да ћемо наставити да сарађујемо на пројектима који су у вези са унапређењем енергетске ефикасности и у процесу енергетске транзиције. Са немачком развојном банком први пут у Србији радимо на томе да топлане потпуно промене гориво које користе и већ су завршене топлане на биомасу у Прибоју и Малом Зворнику, а радићемо и у Новом Пазару и другим градовима“, рекла је потпредседница Владе.

Београд је последњи град који је потписао уговор у оквиру пете фазе пројекта рехабилитације система даљинског грејања који се реализује заједно са немачком развојном банком KfW, чија је вредност 14 милиона евра. Пројекат се реализује у седам градова – Београду, Нишу, Лесковцу, Јагодини, Бору, Неготину и Сенти, а укупна вредност је 32 милиона евра.

Srbija će obezbediti dovoljno energenata, ali moraćemo da štedimo

 

Преузмите андроид апликацију.