Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Млади лук, како га посадити у сопственој башти?

Лук је изузетно богат хранљивим материјама. Често се користи у дијетама за мршављење због ниске калоријске и високог садржаја влакана. Богат је витаминима и одличан је за јачање имунитета, али и за решавање неких тегоба у телу.
Фото: Pixabay/ArmbrustAnna

Укусан и сочан, млади лук је уобичајен додатак салатама у пролеће. Потиче из исте породице као и бели лук, црни лук, власац и празилук и често се назива предзнаком пролећа.

Разликује се по томе што нема праву задебљану сијалицу већ формира такозвану лажну сијалицу. То је једногодишња биљка, односно најчешће се производи за једнократну бербу јер се сваки део биљке, па и луковица, једе из младог лука. Неизоставна је биљка за Ускрс када се једе свежа са мало соли и рена.

Млади лук има специфичан мирис и укус и није оштар и љут као обичан лук, али је богат и витаминима, антиоксидансима и важним минералима.

Нутритивна вредност младог лука

Лук је изузетно богат хранљивим материјама. Често се користи у дијетама за мршављење због ниске калоријске и високог садржаја влакана. Богат је витаминима и одличан је за јачање имунитета, али и за решавање неких тегоба у телу.

Ово су неки од хранљивих састојака и витамина у младом луку:

  • витамини А, Ц и К – витамини Е и Б групе, укључујући витамин Б9 или фолну киселину, која се посебно препоручује трудницама
  • калијум, калцијум и натријум
  • гвожђе, магнезијум и фосфор
  • селен, манган 
  • јак полифенол кверцетин

Поменути витамини у младом луку налазе се у листовима и луковици, па се препоручује конзумирање целе биљке.

Како посадити млади лук?

Ако не желите да купујете млади лук, а имате бар мало баште или простора на свом балкону, можете научити како да сами садите млади лук. Може се садити из семена, клица или из подлога и не треба му превише простора да би успео.

Да бисте добили млади лук, треба га садити у августу или септембру, свакако пре првог мраза. Након екстракције, махуне треба чувати на температури од 2 до 4°Ц са релативном влажношћу од око 60%. Ако се оставе на собној температури, могу се брзо поново користити за садњу младог лука. Садња младог лука може бити и из семена, али у том случају морате пазити на појаву корова који понекад никну пре семена и тако спречавају раст младог лука.

Температура, влажност и ђубриво

Најпогоднији је за неутрална или благо кисела земљишта и средње температуре ваздуха до 22°Ц. За добре резултате биће довољно додати само основно ђубриво, а радиће и без ђубрења. Ако покријете земљу, подстаћете раст и побољшати снагу, тако да можете добити дебљу и дужу луковицу. За добар род младог лука потребно је одржавати тло влажним и заливати га сваки дан. Без довољно воде неће расти.

Штеточине и болести

Као и свака биљка, млади лук има своје штеточине које их посебно воле. На нашим просторима најчешће су штеточине лукова мува и луков мољац. Лукова мува је слична кућној мушици, а посебну штету наноси остављањем ларви у младом луку који се хране садржајем. Ако биљка почне да вене, листови пожуте, а централни лист се осуши, вероватно се појавила мува лука. Болест може изазвати сиву буђ, белу трулеж, пеге на листовима, пламењачу и рђу. Услови виши од 12°Ц погодни су за појаву пламењаче и рђе. Болест на младом луку препознаје се по ломљењу листова који постају све светлије боје, а касније постају сивкасти и суви. Када се појави рђа, листови добијају тамно смеђе мрље и на крају се осуше. Заштита је могућа пестицидима, фунгицидима, уз поштовање правила плодореда, прекривање засада фолијом и додавањем природних еколошких препарата против штеточина.

Čaj sa ledom jača imunitet i čuva od prehlade

Преузмите андроид апликацију.