Početna > Život i stil
Život i stil

Međunarodni dan joge

Danas se obeležava Međunarodni dan joge. Joga je dobar put do jakog psihičkog i fizičkog zdravlja
Foto: Pixabay/Gert Altmann

Često se joga vežbe savetuju kao odlično sredstvo u borbi protiv stresa, ali i kao sredstvo za poboljšanje funkcionisanja organizma u celosti.

Začetak joga vežbanja dolazi iz Indije, a nastala je kao rezultat traganja ondašnjih mislilaca za odgovorima na pitanja: „ Koja je svrha života“, „ Ko smo mi“ i sl.

Joga na Zapad, tj. Ameriku stiže 1893. godine, ali tek sedamdesetih godina 20. veka doživljava veliku popularnost. Zanimljivo je reći da je naš naučnik Nikola Tesla bio inspirisan pojedinim indijskim spisima, koje su njihovi mudraci doneli u SAD.

Ujedinjene nacije su 11.12.2014. godine odobrile rezoluciju kojom se 21. jun proglašava Međunarodnim danom joge.

Iako jogu mnogi posmatraju kao veoma lako vežbanje, ona je itekako zahtevna, jer u sebi objedinjuje jačanje mišića, umirenje misli, održavanje balansa. Jednom rečiju, joga je kompletna aktivnost koja je blagodetna, kako za naše fizičko zdravlje, tako i za naš um i dušu.

Foto: Pexels/Chevanon photography
Mnoge su koristi joge, jer joga:
  • Povećava fleksibilnost

Redovnim, strpljivim, a pre svega pravilnim izvođenjem joga asana (položaja), naši mišići postaju fleksibilniji, a zglobovima se povećava opseg pokretljivosti.

  • Jača mišiće

Kompleksni položaji koji se izvode tokom vežbanja joge, angažuju mnoštvo mišića.

  • Unapređuje imuni sistem

Balansiranjem endokrinog sistema i opuštanjem nervnog sistema, koji se dobija vežbanjem joge, dovode do poboljšanja imunog sistema.

  • Popravlja držanje

Vežbanje joge je izuzetno dobro za pravilno držanje. Oslobađa nelagodu u vratnom delu i leđima, jača kičmu i mišiće, a samim tim popravlja držanje našeg tela.

Foto: Pexels/Marcus Aurelius
  • Uzrokuje sporije, a dublje disanje

Kroz vežbanje joge uspostavlja se sporije, ali dublje disanje, što za posledicu ima smirivanje nervnog sistema. Veliki broj ljudi jako plitko diše, čime se kiseonik u manjoj količini dovodi u alveole, a samim tim i u naš čitav organizam.

  • Pozitivno utiče na kardiovaskularni sistem

Vežbanjem dinamičnije joge, broj otkucaja srca se dovodi u aerobnu zonu, što jako pogoduje srcu i celom kardiovaskularnom sistemu. Isto tako, joga snižava broj otkucaja srca u mirovanju i povećava maksimalni unos kiseonika i aerobne aktivnosti.

  • Opušta nervni sistem

Disanje (pranejama), koje se praktikuje tokom vežbanja, dovodi do opuštanja nervnog sistema. Često se tokom vežbanja joge stimuliše simpatički nervni sistem ekstenzijama, balansiranjem na rukama ili snažnim disanjem. Primenom relaksirajućih i stimulišućih vežbi joge, dolazi do finog podešavanja autonomnog nervnog sistema, koji je spreman da odreaguje na stres.

Foto: Pixabay/Rene Rausberger
  • Snižava krvni pritisak i šećer u krvi

Joga nas dovodi do efikasnijeg upravljanja stresnim situacijama. Opušta nas i relaksira, a time dolazi i do snižavanja krvnog pritiska. Takođe, smanjenjem kortizola i adrenalina, kao posledice vežbanja, joga doprinosi i smanjenju šećera u krvi.

  • Vodi nas ka zdravijim navikama

Redovnim vežbanjem povećava se osetljivost da spoznamo šta našem telu i umu prija, a šta ne. Lakše se usvajaju zdrave navike, te nije nimalo neobično ostavljanje cigareta, loše ishrane i alkohola.

Zbog svih navedenih benefita, koje ova vrsta vežbanja donosi, možda je baš sad trenutak da krenete sa praktikovanjem joga vežbi.

 

 

Preuzmite android  aplikaciju.