Početna > Putovanja
Putovanja

Majorka: Destinacija za koju ne treba filter

Majorka, najveće ostrvo Baleara, ali i Španije, jedna je od onih destinacija koju nijedan Instagram filter ne može učiniti lepšom nego što u stvarnosti jeste. Zelena, obrasla alepskim borovima, rogačem i crnikama, okružena tirkiznim vodama Sredozemnog mora, osim prirodom pleni i neobičnim selima i svojom kosmopolitskom prestonicom, Palmom. Iako je ostrvo prilično malo (3.600 km2), ponuda aktivnosti je raznovrsna. Majorka je izvrsna lokacija za degustacije vina i maslina, skakanje u more sa litice, planinarenje, biciklizam, jedrenje i još mnogo toga.
Foto: Pixabay/Franky1st

Ali pre svega, tu su plaže. Najpopularnija mediteranska destinacija raspolaže sa 262 plaže, ukupne dužine od pedeset kilometra. Osim onih dugih po nekoliko kilometara, postoje i brojne “kale” (“cala”), male plaže dužine svega nekoliko desetina metara.

Kada se Majorka “poseti” posredstvom “Gugla” ove rajske plaže belog peska i tirkiznog mora su na fotografijama najčešće puste.

U stvarnosti, u špicu sezone, boje mora i peska jesu kao sa fotografije, međutim na mesto za peškir pod majorkanskim suncem često mora i da se pričeka.

Foto: Pixabay/464656

Budući da je ovo ostrvo još od šezdeseth godina sinonim za masovni turizam, te da je na samo dva sata letenja od većine evropskih prestonica, gotovo je nemoguće pronaći divlju plažu bez narodnih masa.

Gužva je, verovatno i jedini minus kad je ova destinacija u pitanju, no može se izbeći ukoliko Majorku posetite van visoke sezone. Temperatura voda u septembru je i dalje 25 stepeni, a gosti se polako razilaze.

Plažama je teško odoleti, međutim, na Majorci ima i drugih zanimljivih sadržaja. Ne treba izostaviti planine Tramuntana (Serra de Tramuntana) koje su pre deset godina ponele titulu UNESCO “kulturnog pejzaža”.

Ovaj planinski venac prostire se paralelno sa severozapadnom obalom ostrva, i jedinstven je primer kako sa oskudnim resursima prilagoditi teren poljoprivredi.

Foto: Shutterstock/vulcano

Pejzaž je prepoznatljiv po spektakularnom pogledu na more, terasastim terenima za uzgoj voća i povrća, ali i po brojnim bajkovitim selima kojima dominiraju kuće boje meda sa zelenim šalukatrama.

Izdvaja se idilično seoce Deia u kom milijarder Ričard Brenson ima svoju rezidenciju. Iako ima samo 620 stanovnika, ponuda restorana i opcija za smeštaj je bogata.

U blizini se nalazi i mali grad Soler. Glavna atrakcija u Soleru je vožnja do luke ili do Palme prastarim drvenim vozom koji još od 1911. saobraća na uskom koloseku.

Linija je ustanovljena prvenstveno radi prevoza narandži i limuna, da bi danas “Narandžasti ekspres” prevozio i po milion putnika godišnje.

Foto: Pixabay/Pixel Sepp

U Soleru se nalazi i bašta Alfabia sa cvećem iz svih krajeva sveta i kućom u gotskom stilu, rezidencijom Ben-Aneta, nekadašnjeg mavarskog potkralja na Majorci. Za ljubitelje šetnji kroz prirodu, tu su i pešačke staze koje vode kroz Tramuntanu i povezuju obližnja sela.

Foto: Pixabay/Studio32

Majorka je i sinonim za gastronomski hedonizam, a u poslednjih nekoliko decenija i za dobro vino. Na ostrvu ima preko sedamdeset proizvođača vina, a fokus u proizvodnji je na kvalitetu i mešanju lokalnih sa opštepoznatim sortama vina.

Za kraj, ne treba propustiti ni glavni grad, Palmu, u kojoj živi polovina ukupnog stanovništva Majorke (400.000 stanovnika). Palma je lepa kako to samo španski gradovi znaju biti.
Foto: Shutterstock/Balate Dorin

Urbanistički savršena, sa interesantnom arhitekturom, lavirintima kaldrmisanih ulica, fotogeničnom marinom i pre svega jedinstvenom atmosferom mediteranske opuštenosti u velikom gradu.

U Palmi živi preko 60.000 stranaca, postoji na desetine umetničkih galerija, mini-palata, a tu je i jedna od najpoznatijih sladoledžinica na svetu. Remek delo grada je njena gotička katedrala Svete Marije koja se izdiže iznad gradskih zidina.

Autor teksta: N. Košta

Možda vas interesuje i strastvena Andaluzija?

 

Preuzmite android aplikaciju.