Imamo utisak da o glavnom gradu Velike Britanije već znamo sve iz popularne kulture. U isto vreme, kada ga posetimo, shvatimo da ovaj grad sa preko osam miliona stanovnika predstavlja čitav svet za sebe, prepun iznenađenja. Teško ga je do detalja upoznati čak i ako u njemu provedemo godine, a tokom kratke turističe posete može se samo zagrebati po površini ovog megapolisa u kome rame uz rame žive inovacije i tradicija, mejnstrim i alternativa, biznis i kultura. Uz sve ovo, on je i jedan od najkosmopolitskijih gradova na svetu, grad za koji je Semjuel Džonson rekao “Ko je umoran od Londona, umoran je od života”.
London su osnovali Rimljani, ali je postao relevantan na svetskoj sceni u 19. veku, za vreme kraljice Viktorije, prvenstveno kao prestonica Britanske imperije, najećeg carstva u istoriji, a kasnije i kao jedan od najznačajnijih finansijskih centara na svetu.
Danas se u Londonu može pronaći sve što bilo kome padne na pamet, a “jedino” ograničenje su vreme i novac kojima raspolažemo.
Standardna poseta gradu najčešće počinje uz njegovu centralnu “venu” – reku Temzu, uz koju se ređaju neke od najvažnijih atrakcija kao što su Tauer most (Tower Bridge ), Londonsko oko, te pozorište Gloubu čijem je osnivanju učestvovao sam Šekspir.
Temzom se može i krstariti, što nudi drugačiji pogled na London i svakako je jedna od najromantičnih aktivnosti na koju se možete uputiti. Kada smo kod vode, treba spomenuti i Mala Venecija sa svojim očaravajućim kanalima. Ovaj u isto vreme miran i živopisan kvart nudi neobične kafiće na obali, udobne pabove i dobre restorane te ga treba istražiti uzduž i popreko – od Regent kanala sve do Doklanda.
Sledeća stavka na londonskom “meniju” su istorija i kultura, a njih ovde ima u neograničenim količinama.
Od Bakingemske palate koja je dom britanske kraljevske porodice još od slavne kraljice Viktorije na ovamo, preko svima poznatog pokretnog mosta Tauer, pa sve do brojnih muzeja i galerija od kojih se u mnoge ulaz ne plaća.
Umetnosti u Londonu ima za svačiji ukus. Od Leonardovih i Botičelijevih devica i Venera, preko Van Gogovih suncokreta, pa sve do ulične umetnosti koju je kreirao ni manje ni više nego Banksi, najznačajniji street-art umetnik današnjice.
Kao protivteža raskošnoj ali sivoj arhitekturi u Londonu postoje brojni parkovi koji nude širok spektar aktivnosti – od vožnje čamcem u Hajd parku po jezeru Serpentine, hranjenja neustrašivih veverica u parku Sent Džejmsa, pa do posmatranja gracioznih jelena u Ričmond parku. A za pravo šarenilo tu su i brojne pijace, od kojih treba izdvojiti neodoljivi buvljak subotom u ulici Portobelo.
Ukoliko putujete sa decom, London se pretvara u grad Harija Potera, a poseban vid magije pruža poseta Prirodnjačkom muzeju koji je dom Ti-reksa i poseduje simulator zemljotresa.
Ovaj muzej čuva 70 miliona eksponata iz prirode, od kojih je neke prikupio lično Čarls Darvin. Zabavna opcija za sve generacije su i Madam Tiso muzej voštanih figura i SEALIFEakvarijum.
Za kraj, grad valja videti i iz ptičije perspektive. Za najbolji pogled na London postoji nikoliko opcija, a prva je definitivno 68. sprat zgrade Šard, nebodera izgrađenog pre nešto više od deset godina, visokog 310 metara, sa kog se pruža panoramski (360º) pogled na čitav grad.
Drugačija ali jednako zabavna alternativa je vožnja u “Londonskom oku”, najvećoj panoramskoj vrtešci na svetu smeštenoj na južnoj obali Temze.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.