Имамо утисак да о главном граду Велике Британије већ знамо све из популарне културе. У исто време, када га посетимо, схватимо да овај град са преко осам милиона становника представља читав свет за себе, препун изненађења. Тешко га је до детаља упознати чак и ако у њему проведемо године, а током кратке туристиче посете може се само загребати по површини овог мегаполиса у коме раме уз раме живе иновације и традиција, мејнстрим и алтернатива, бизнис и култура. Уз све ово, он је и један од најкосмополитскијих градова на свету, град за који је Семјуел Џонсон рекао “Ко је уморан од Лондона, уморан је од живота”.
Лондон су основали Римљани, али је постао релевантан на светској сцени у 19. веку, за време краљице Викторије, првенствено као престоница Британске империје, најећег царства у историји, а касније и као један од најзначајнијих финансијских центара на свету.
Данас се у Лондону може пронаћи све што било коме падне на памет, а “једино” ограничење су време и новац којима располажемо.
Стандардна посета граду најчешће почиње уз његову централну “вену” – реку Темзу, уз коју се ређају неке од најважнијих атракција као што су Тауер мост (Tower Bridge ), Лондонско око, те позориште Gloub у чијем је оснивању учествовао сам Шекспир.
Темзом се може и крстарити, што нуди другачији поглед на Лондон и свакако је једна од најромантичних активности на коју се можете упутити. Када смо код воде, треба споменути и Мала Венеција са својим очаравајућим каналима. Овај у исто време миран и живописан кварт нуди необичне кафиће на обали, удобне пабове и добре ресторане те га треба истражити уздуж и попреко – од Регент канала све до Докланда.
Следећа ставка на лондонском “менију” су историја и култура, а њих овде има у неограниченим количинама.
Од Бакингемске палате која је дом британске краљевске породице још од славне краљице Викторије на овамо, преко свима познатог покретног моста Тауер, па све до бројних музеја и галерија од којих се у многе улаз не плаћа.
Уметности у Лондону има за свачији укус. Од Леонардових и Ботичелијевих девица и Венера, преко Ван Гогових сунцокрета, па све до уличне уметности коју је креирао ни мање ни више него Банкси, најзначајнији street-art уметник данашњице.
Као противтежа раскошној али сивој архитектури у Лондону постоје бројни паркови који нуде широк спектар активности – од вожње чамцем у Хајд парку по језеру Серпентине, храњења неустрашивих веверица у парку Сент Џејмса, па до посматрања грациозних јелена у Ричмонд парку. А за право шаренило ту су и бројне пијаце, од којих треба издвојити неодољиви бувљак суботом у улици Портобело.
Уколико путујете са децом, Лондон се претвара у град Харија Потера, а посебан вид магије пружа посета Природњачком музеју који је дом Ти-рекса и поседује симулатор земљотреса.
Овај музеј чува 70 милиона експоната из природе, од којих је неке прикупио лично Чарлс Дарвин. Забавна опција за све генерације су и Мадам Тисо музеј воштаних фигура и SEALIFE акваријум.
За крај, град ваља видети и из птичије перспективе. За најбољи поглед на Лондон постоји николико опција, а прва је дефинитивно 68. спрат зграде Шард, небодера изграђеног пре нешто више од десет година, високог 310 метара, са ког се пружа панорамски (360º) поглед на читав град.
Другачија али једнако забавна алтернатива је вожња у “Лондонском оку”, највећој панорамској вртешци на свету смештеној на јужној обали Темзе.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.