Непосредно пре доласка на Сајам аутомобила у Паризу у понедељак, француски председник Емануел Макрон рекао је финансијском дневнику Лес Екос да његова администрација жели да електрична возила учини “доступнима свима”.
С обзиром да ЕУ жели забранити продају возила с моторима с унутарашњим сагоревањем од 2035. године, Француска покушава постепено укинути аутомобиле на фосилна горива. Иако се овај потез сматра кључним кораком на путу према енергетској транзицији, он такође представља озбиљан проблем. Захтеваће огромне количине метала потребних за производњу батерија, посебно литијума.
Бројке говоре саме за себе. Од 2015. године, обим производње литијума, познатог и као “бело злато”, утростручио се широм света, достигавши 100.000 тона годишње до 2021, према Међународној агенцији за енергију.
Количина би могла бити повећана седам пута до 2030. На европском нивоу, 2050. ће бити потребно око 35 пута више литијума него данас, према априлској студији КУ Леувен, католичког истраживачког универзитета у Белгији.
“Ми смо у фази у којој све земље почињу своју енергетску транзицију мање-више у исто време и то ствара веома значајне потребе за металом”, рекао је Оливиер Видал, геолог и директор истраживања у Француском националном центру за научна истраживања (ЦНРС).
“То ће сигурно створити тензије у наредним годинама, уз очекивана повећања трошкова и, могуће, тешкоће у снабдевању. Дакле, постоји стварно стратешко питање и питање суверенитета за државе”, додао је.
Европска комисија је свесна ових забринутости и укључила је литијум на листу критичних сировина са ризиком од несташице још 2020.
Литијум ће “ускоро бити још важнији од нафте и гаса”, рекла је шефица Европске комисије Урсула вон дер Лајен у септембру 2022.
Производњом литијума данас доминира само неколико земаља, Аустралија, која има 20 посто светских резерви “белог злата”, те Аргентина, Чиле и Боливија, које имају 60 посто. Кина је, с друге стране, била први инвеститор у рафинирању и контролише 17 посто светске производње литијума. Са само пет земаља које контролишу 90 посто светске производње, Међународна агенција за енергију то назива “квазимонополском” ситуацијом.
Европа се нада да ће максимално искористити нову грозницу “белог злата” експлоатацијом властитих рудника. Главне резерве континента налазе се у Португалу, Немачкој, Аустрији и Финској. У Француској, Биро за геолошка и рударска истраживања (БРГМ) је 2018. године направио инвентар истичући резерве у Алзасу, централном региону масива, као и на подручју Армориканског масива у Бретањи.
Преузмите андроид апликацију.