Početna > Svet
Svet

Kriza valute u Mjanmaru sve dublja

Od kada je vojska preuzela vlast pučem pre šest meseci, Mjanmar je osakaćen zbog nedostatka novca. Da bi se sprečio nalet na banke, nasumično odabrani bankomati svakodnevno se skladište gotovinom, a podizanje sredstava ograničeno je na 120 američkih dolara.
Foto: PrtSc/CNA/YouTube

Ekonomski pad imao je ogromne posledice. S nedostatkom gotovine, štediše ne mogu podići svoju ušteđevinu, kupci ne mogu platiti preduzeća, a preduzeća ne mogu platiti svoje radnike ili poverioce. Krediti i dugovi ostaju nenaplaćeni. Vrednost kjata, valute Mjanmara, pala je 20 odsto u odnosu na dolar.

Manje od 100 bankomata sada ima gotovinu svaki dan širom zemlje jugoistočne Azije. Gomilanje ljudskih redova postalo je široko rasprostranjeno, a mnoga preduzeća prihvataju samo gotovinu, a ne digitalne bankovne transfere.

Nova vrsta valutnih posrednika pojavila se kako bi obezbedila gotovinu u zamenu za onlajn transfere po ceni od sedam do 15 odsto. Mjanmar sada ima dve vrednosti za svoj novac: veću vrednost za gotovinu i nižu vrednost za onlajn fondove. Stručnjaci upozoravaju da zemlja tone u potpunu finansijsku krizu.

“Trenutno je sve zamrznuto“, rekao je gospodin Ričard Horsej, viši savetnik u Mjanmaru za Međunarodnu Kriznu Grupu. “Ovo je duboka, duboka ekonomska kriza. To je pitanje poverenja u režim, banke i privredu.“

Ekonomija Mjanmara počela je da jača pre otprilike jedne decenije, kada su generali opustili kontrolu nad zemljom nakon skoro 50 godina vojne vladavine. Taj napredak brzo je poništen povratkom vojske na vlast u februaru ove godine.

Poverenje u vladu i privatne banke nestalo je pučem i ubistvom najmanje 945 ljudi, na koje su vojnici pucali tokom demonstracija.

Protestni pokret protiv puča i opšti štrajk paralizovali su veliki deo ekonomije, uključujući zatvaranje gotovo svih filijala banaka u zemlji u prvim mesecima nakon zauzimanja države od strane vojske. Prva greška vojnog upravljanja, ograničavanje plaćanja na mreži, brzo je doprinela krizi.

Foto: PrtSc/CNA/YouTube

Sredinom marta režim je pokušao da uguši pokret građanske neposlušnosti gašenjem mobilnog interneta, ali to je dodatno povećalo potrebu za gotovinom.

Vlasnici računa u poslovnici Banke Kanbavza u Mandalaju napravili su pametan potez kada su se postrojili pred bankomat pre zore. Radnici su kasno tog jutra stigli i natovarili mašinu keš novcem. Prvih 38 ljudi u redu je dobilo novac. Kada je gospođa Ma Mai Thai Čel stigla do bankomata, ponestalo je gotovine.

“Osećam se kao da je prokletstvo biti građanin Mjanmara“, rekla je. „Uglavnom gubim vreme na bankomatu, ali nema drugog izbora.“

U ruralnim područjima, gdje je gotovina još oskudnija, neki poljoprivrednici okrenuli su se trampi, trgujući hranom koju uzgajaju za drugu vrstu hrane ili za usluge poput medicinske nege, jer se zemlja suočava s porastom slučajeva koronavirusa i kolapsom zdravstvenog sistema. Stanovnici gradova odlaze na internet nudeći da razmene predmete poput motora ili fotoaparata za kiseonik.

 

Preuzmite android aplikaciju.