Почетна > Свет
Свет

Криза валуте у Мјанмару све дубља

Од када је војска преузела власт пучем пре шест месеци, Мјанмар је осакаћен због недостатка новца. Да би се спречио налет на банке, насумично одабрани банкомати свакодневно се складиште готовином, а подизање средстава ограничено је на 120 америчких долара.
Фото: PrtSc/CNA/YouTube

Економски пад имао је огромне последице. С недостатком готовине, штедише не могу подићи своју уштеђевину, купци не могу платити предузећа, а предузећа не могу платити своје раднике или повериоце. Кредити и дугови остају ненаплаћени. Вредност кјата, валуте Мјанмара, пала је 20 одсто у односу на долар.

Мање од 100 банкомата сада има готовину сваки дан широм земље југоисточне Азије. Гомилање људских редова постало је широко распрострањено, а многа предузећа прихватају само готовину, а не дигиталне банковне трансфере.

Нова врста валутних посредника појавила се како би обезбедила готовину у замену за онлајн трансфере по цени од седам до 15 одсто. Мјанмар сада има две вредности за свој новац: већу вредност за готовину и нижу вредност за онлајн фондове. Стручњаци упозоравају да земља тоне у потпуну финансијску кризу.

“Тренутно је све замрзнуто“, рекао је господин Ричард Хорсеј, виши саветник у Мјанмару за Међународну Кризну Групу. “Ово је дубока, дубока економска криза. То је питање поверења у режим, банке и привреду.“

Економија Мјанмара почела је да јача пре отприлике једне деценије, када су генерали опустили контролу над земљом након скоро 50 година војне владавине. Тај напредак брзо је поништен повратком војске на власт у фебруару ове године.

Поверење у владу и приватне банке нестало је пучем и убиством најмање 945 људи, на које су војници пуцали током демонстрација.

Протестни покрет против пуча и општи штрајк парализовали су велики део економије, укључујући затварање готово свих филијала банака у земљи у првим месецима након заузимања државе од стране војске. Прва грешка војног управљања, ограничавање плаћања на мрежи, брзо је допринела кризи.

Фото: PrtSc/CNA/YouTube

Средином марта режим је покушао да угуши покрет грађанске непослушности гашењем мобилног интернета, али то је додатно повећало потребу за готовином.

Власници рачуна у пословници Банке Канбавза у Мандалају направили су паметан потез када су се постројили пред банкомат пре зоре. Радници су касно тог јутра стигли и натоварили машину кеш новцем. Првих 38 људи у реду је добило новац. Када је госпођа Ма Маи Тхаи Чел стигла до банкомата, понестало је готовине.

“Осећам се као да је проклетство бити грађанин Мјанмара“, рекла је. „Углавном губим време на банкомату, али нема другог избора.“

У руралним подручјима, гдје је готовина још оскуднија, неки пољопривредници окренули су се трампи, тргујући храном коју узгајају за другу врсту хране или за услуге попут медицинске неге, јер се земља суочава с порастом случајева коронавируса и колапсом здравственог система. Становници градова одлазе на интернет нудећи да размене предмете попут мотора или фотоапарата за кисеоник.

 

Преузмите андроид апликацију.