Oslikavanje tanjira ne spada u nove vrste dekorativne umetnosti, ali je definitivno nešto što izaziva veliku pažnju ljudi bez obzira na zastupljenost i popularnost tog tipa ručnog rada.
Pored ljubavi i osećaja ispunjenosti tokom slikanja, smisao za estetiku, kompoziciju i sklad je možda nešto što Ljiljanine tanjire čini tako posebnim
Neplanski i sasvim spontano, na nagovor kume, ona otkriva svoju darovitost za oslikavanje tanjira sa minimalističkim motivom ujedno i njenim zaštitnim znakom, snopom žita i otpočinje svoj hobi.
Dok smo razgovarali o njenim počecima, oduševila nas je rečenicom: „Uvek sam crtala po tanjirima, ali ne markerima, nego kolačima“.
Bez obzira na skroman i stidljiv početak, dovoljna je bila samo jedna objava na kuminom „Instagram“ profilu koje je pokrenulo interesovanje, a porudžbine planule u sekundi.
Kako kaže, ideje pronalazi svuda naokolo, čak i u dnevnoj sobi, ispiracija je poseti s pogledom na prozor ili tokom putovanja, jer se u toku procesa, kako kaže, potpuno isključi i uz muziku posve udubi u proces slikanja.
U opuštenoj atmosferi, rasterećeno i bez pritiska, Ljiljana kaže kako se zanese i slika i do dva sata posle ponoći bez obzira na to da li sutradan radi rano ujutru, jer čim vidi završni produkt oseća se lepo i ispunjeno.
Za oslikavanje koristi markere predviđene za crtanje po staklu i keramici. Ukrasne tanjire ne treba koristiti svakodnevno uz upotrebu oštrog escajga, oni jesu od arkopala, ali zbog tehnike crtanja, predviđeni su samo za ručno pranje i suvu hranu i kolače.
Kako u šali kaže, ukućani su navikli na njen kreativan um i stvaralaštvo pa samim tim i nemaju velike impresije o njenom radu, međutim onda kada izraze oduševljenje tada zna da je uradila poseban tanjir koji ostavlja jak utisak „na keca“.
„Oslikavanje zahteva vežbu, ali mislim da svako to može ukoliko se uvežba, samo treba pokušati i probati. Potrebno je vreme da se ruka izvešti, ali to nije nešto što ne može da se savlada“, rekla je Ljiljana.
I dok ne napravi internet stranicu na kojoj bi promovisala svoje tanjire, Ljiljanu možete upoznati na nekom od bazara ili poručiti tanjire na privatnom profilu „Beba Kopitović“, takođe i 23. aprila na „Market nedeljom“ ukoliko vas put nanese prema SKCNS „Fabrici“.
Novosadske zanatlije: Draganini ručno vezeni cegeri – „Končići.rs“ (FOTO/VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.