Први јавни слатководни акваријум у Србији основан је у Крагујевцу 1999. године, и својом богатом колекцијом риба, водоземаца, гмизаваца, макробескичмењака, експоната и водених биљака са свих континената представља туристичку атракцију за посетиоце из земље и иностранства.
Акваријум је организациона целина Института за биологију и екологију и налази се у подрумским просторијама зграде Природно-математичког факултета у Крагујевцу. Управник Акваријума је професор др Владица Симић, који га је осмислио и основао заједно са својим колегама са Института.
,,Наши посетиоци се могу уверити како је природа даровита и колико нам је богатства и разноврсности подарила. Они најпре примете како у оквирима здравих екосистема све буја од живота, све је разнобојно и разноврсно“, изјавила је др Симона Ђуретановић, научни сарадник Института за биологију и екологију Природно-математичког факултета.
,,Ми се трудимо да то очувамо, јер желимо да подигнемо еколошку свест код људи и да наши најмлађи посетиоци уче о томе како да чувају наше воде да остану чисте. У Акваријуму, сем једног техничког лица које је запослено, сви остали су волонтери, било да су истраживачи, студенти основних, мастер и докторских студија или свршени доктори наука. Сви они одржавају Акваријум и улажу велики труд како би он опстао, јер препознају његов значај за град Крагујевац. У нашем Акваријуму ћете уживати, одмарати, опуштати се, али ћете и учити о нашим и страним врстама“, каже др Ђуретановић.
Изузетно је важно подстаћи и развијати еколошку свест код свих, а нарочито код деце. Често се управо из тог разлога одржавају радионице на којима се деци показује разноврсност света у слатководним екосистемима и како изгледају организми у чистим водама, а како је биодиверзитет смањен у загађеним водама.
Grad Novi Sad unapređuje energetsku efikasnost vrtića ,,Bubamara“
Преузмите андроид апликацију.