Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Kovilj – naselje poznato po Lazi Kostiću, verskim objektima, kulturnom životu i specijalnom rezervatu prirode (VIDEO)

Kovilj je prigradsko naselje koje svoju istoriju broji vekovima unazad, a u istorijskim spisima se prvi put javlja u 13. veku. Nekada je ovo naselje bilo podeljeno na Gornji i Donji Kovilj, dok je nakon Drugog svetskog rata spojeno u jedno naselje.

Kovilj je naselje koje je poznato po mnogo čemu – kao rodno mesto čuvenog pesnike Laze Kostića, po kulturnim i verskim objektima, ali i po izuzetnoj prirodi koja ga okružuje.

Kovilj – mesto sa dugom tradicijom

Kovilj je prigradsko naselje koje se nalazi između naselja Budisava, Šajkaš i Gardinovci, dok je preko Dunava, sa sremske strane okružen Sremskim Karlovcima i Čortanovcima. Od centra Novog Sada je udaljen 23 kilometra, odnosno 20 minuta vožnje autom. Povećanje broja stanovništva u ovom naselju dogodilo se u 19. i 20. veku. Većinsko stanovništvo čine Srbi, a sledeća etnička grupa jesu Mađari.

Foto: Gradske info

Danas ovo naselje ima državni vrtić, pod nazivom „Neven“. Ovaj vrtić postoji od 1987. godine i ima 10 grupa. Takođe, trenutno se na ovom vrtiću obavljaju radovi koji bi trebali biti završeni vrlo brzo, a čime će se kapacitet vrtića proširiti te će više dece moći da pohađa ovu predškolsku ustanovu.

Pored vrtića, tu je i Osnovna škola „Laza Kostić“ sa dugom tradicijom postojanja.  Smatra se da su škole u Kovilju postojale još u 18. veku i da su vremenom unapređivale i tako dostigle stepen osmogodišnjeg (danas osnovnog) orazovanja. Od svih škola, ostala je ova, maločas pomenuta škola, koja je svoj stalni naziv stekla 1958. godine.

Slavni Laza Kostić

Ono za šta svi vezuju ovo mesto jeste Laza Kostić. Čuveni srpski pesnik rođen je u Kovilju 1841. godine. Laza Kostić je u Kovilju pohađao osnovnu školu, a nakon obrazovanja u Pešti i rada u Novom Sadu, zadnje godine života je proživeo u Somboru, gde je i sahranjen.

Ovaj velikan srpskog romantizma ostaće upamćen po svom životu, angažmanu, ljubavi prema Lenki Dunđerskoj, ali i pesmi Santa Marija dela Salute.

U Kovilju se i dan danas nalazi rodna kuća Laze Kostića koja je jedna od neizbežnih lokacija prilikom posete ovog mesta.

Foto: Gradske info

Takođe, veliki broj institucija u ovom mestu nosi naziv upravo po Lazi Kostiću.

Kulturni život Kovilja

Pored rodne kuće Laze Kostića, tu je i Muzej Kovilja, koga je Petar Viđikant napravio u sopstvenoj kući, a celokupna izložba podeljena je u etažama i posvećena je Kovilju i životu u njemu.

Pored Muzeja, Kovilj ima i ogranak Gradske biblioteke koji nosi naziv „Laza Kostić“. Tu je odnedavno otvorena i Kulturna stanica Kovilj, koja se nalazi upravo preko puta rodne kuće Laze Kostića.

Veliki broj pravoslavnih objekata, od kojih se izdvaja Svetoarhangelski manastir

Ono po čemu je još poznato ovo naselje jeste po broju pravoslavnih objekata. U Kovilju se naime nalaze dve pravoslavne crkve, Hram Vaznesenja Gospodnjeg Hram Svetog apostola Tome, kao i Svetoarhangelski manastir koji je posebno poznat na teritoriji Bačke.

Foto: Gradske info

Prema predanju stoji da je ovaj manastir lično osnovao Sveti Sava u 13. veku.

Pored manastira nalazi se i Petkovica – kapela Svete Petke, koja predstavlja jedno do nezaobilaznih mesta za kada je reč o Kovilju, pre svega zbog pomena koji nosi, ali i neobičnoh hrasta koji je urastao u kapelu.

Pored pravoslavnih verskih objekata, u Kovilju postoji i katolička crkva, kao i protestantska.

Priroda i društvo

Prirodne pogodnosti ovog kraja i samog Kovilja su neverovatne. Zbog svog položaja i proticanja Dunava, Kovilj je mesto koje se može pohvaliti da je deo Specijalnog rezervata prirode „Koviljsko-petrovaradinskog rita“ koga prema informacijama „Vojvodinašume“ čini 5895 hektara, duž toka Dunava.

Foto: Gradske info

Rit se ističe po prirodnim blagodatostima i specijalnim biljnim vrstama, ali i velikom broju ptica koje su tu nastanjuju, od kojih se posebno ističu crna roda i orao belolepan.

Na rukavcu Arkanj smeštena je, pored Svetoarhangelskog manastira, i čuvena čarda „Na kraj sveta“.

Impozantna priroda ovog kraja nije sve, dobro društvo i sportska aktivnost je isto nešto čime se Kovilj može pohvaliti.

Ribolov u okviru povezanih rukavaca „Koviljsko-petrovaradinskog rita“ – Arkanja, lokaliteta Šlajz – Tikvara, Brankovca je posebno popularan kod stanovnika Kovilja, pa čak i šire.

Foto: Gradske info

Pored ribolova, u Kovilju se nalazi i  jednan od najstarijih fudbalskih klubova, FK „Šajkaš“ datira još od 1908. godine i veoma je poznat u okolini. Pored fudbala, tu je i folklorni ansambl „Laza Kostić“ koji svakodnevno ulepšava brojne manifestacije.

U Kovilju se pored svega ovoga, mogu naći i raznovrsni lokali, prodavnice, objekati brze hrane, restorani pa čak i prenoćišta.


Pejićevi salaši – najpoznatiji salaši Novog Sada (FOTO/VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.