Zanima vas na kom to mestu u okolini Novog Sada nastaje najskuplje mleko na svetu i koje je mesto iz svog krila iznedrilo najvećeg srpskog pesnika romantizma?
Kovilj je direktno povezan na auto-put A1 (Subotica – Beograd), te i da nikada niste kročili svojom nogom u njega, na putu od Novog Sada ka Beogradu morali ste videti veliku tablu na kojoj piše: “Dobrodošli u Kovilj, rodno mesto Laze Kostića!“
Ovo maleno seoce, kako njegovi meštani vole od milja da ga nazovu, ima bogatu kulturnu istoriju, ali je još dragocenije to što “ima i dušu“.
Nastao je u 13. veku na obodu Koviljsko-petrovaradinskog rita, a kako posle Kovilja nema drugih naselja, poznat je i kao “mesto na kraj sveta“. Upravo po ovoj floskuli rodila se ideja da najpoznatija koviljska čarda nosi naziv – “Na kraj sveta“.
Čarda je nadaleko poznata, a veoma često slovi za razlog zašto se mnoge novosadske porodice, pogotovo u letnjim periodima, vikendom upute ka ovom seocetu kako bi probali najbolju domaću klopu, vino ali i rakiju.
Kada smo kod rakije, moramo pomenuti i jedan od veoma bitnih događaja u ovom kraju, koviljsku rakijadu “Parastos dudu“ odakle potiče rakija “dudara“ za koju meštani kažu da najviše na noge “udara“.
Mladi letnje dane u Kovilju provode u nekim od mnogo kafića u centru, ili odnedavno uređenom parku, ali svi znaju da se najbolje žurke održavaju svakog vikenda u “Našem baru“.
Jedno maleno, a toliko specifično mesto čiji istorijski značaj tek pomalo otkrivaju domovi velikih ljudi koji su potekli odatle. Pored rodne kuće Laze Kostića, u Kovilju se nalaze i kuća Aksentija Marodića, spomen kuća Ilije Nešina, atelje Gige Đuragića i druga značajna mesta.
Kako je osnovan davne 1908. godine, za FK Šajkaš iz Kovilja možemo da kažemo da je jedan od najstarijih fudbalskih klubova u Srbiji, ali i u svetu. Svoj naziv je dobio po oblasti u kojoj se selo nalazi, a zanimljivo je što je upravo za ovu oblast vezan nastanak oličja srbovanja, tj. prepoznatljive kape “šajkače“.
Stanovnici ovoga mesta važe za velike rodoljube, zbog čega mnogo mladih Koviljčana potiče iz porodica ratnih dobrovoljaca u Prvom svetskom ratu. Tim istim dobrovoljcima zasluženo su podignuti spomenici koji mlade meštane podsećaju na herojstvo koje im teče kroz vene.
Koviljski rit, prirodni rezervat Dunava koji se proteže levom stranom Dunava, smatra se za vojvođansku amazoniju. To vam je jedno od onakvih mesta na koje odete da biste pronašli mir.
Seoce ima izuzetno razvijen verski život. Crkve dele na Gornjekoviljsku (Crkva Vaznesenja Gospodnjeg) i Donjekoviljsku (Crkva Svetog Apostola Tome), a ono što crkveni život u ovom mestu stavlja na pijedastal jeste Manastir Kovilj, koji je prema predanju osnovao Sveti Sava.
Pored svog kulturnog i istorijskog značaja, ovaj manastir nadaleko je poznat po svom programu za odvikavanje mladih od narkotika “Zemlja živih“, u kojem se pravoslavna bratija još od 2004. godine trudi da osvesti mlade da se od narkomanije ne leči samo lekovima, već da je srž problema duhovne prirode.
U selu možete probati najskuplje mleko na svetu, magareće mleko. Na farmi magaraca u Kovilju postoji gazdinstvo sa preko 120 grla balkanske rase, a mleko koje se dobija od njih može da košta od 20 do 40 evra po litru.
Iako je cena nenormalno velika, potraga za magarećim mlekom je svakim danom u sve većem porastu zbog njegovih benefita za zdravlje.
Kada vam srce zaželi prirodu, kao i rode koje najviše naseljavaju ovaj južnobački predeo, sedite u kola i posetite ovo seoce sa dušom. Srešćete izuzetno prijatne i nasmejane ljude, uvek raspoložene da vam izađu u susret šta god da vam treba, a ako nikada do sada niste porbali meso mangulice, uputiće vas gde to u Kovilju možete da probate najukusnije pečenje ove neobične sorte svinje.
Preuzmite android aplikaciju.