Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Ковиљ је Нови Сад (ФОТО)

Занима вас на ком то месту у околини Новог Сада настаје најскупље млеко на свету и које је место из свог крила изнедрило највећег српског песника романтизма?
Фото: Градске инфо

Ковиљ је директно повезан на ауто-пут А1 (Суботица – Београд), те и да никада нисте крочили својом ногом у њега, на путу од Новог Сада ка Београду морали сте видети велику таблу на којој пише: “Добродошли у Ковиљ, родно место Лазе Костића!“

Šta je inspirisalo Lazu Kostića?

Ово малено сеоце, како његови мештани воле од миља да га назову, има богату културну историју, али је још драгоценије то што “има и душу“.

Настао је у 13. веку на ободу Ковиљско-петроварадинског рита, а како после Ковиља нема других насеља, познат је и као “место на крај света“. Управо по овој флоскули родила се идеја да најпознатија ковиљска чарда носи назив – “На крај света“.

Фото: Градске инфо/Чарда “На крај света“

Чарда је надалеко позната, а веома често слови за разлог зашто се многе новосадске породице, поготово у летњим периодима, викендом упуте ка овом сеоцету како би пробали најбољу домаћу клопу, вино али и ракију.

Када смо код ракије, морамо поменути и један од веома битних догађаја у овом крају, ковиљску ракијаду “Парастос дуду“ одакле потиче ракија “дудара“ за коју мештани кажу да највише на ноге “удара“.

Млади летње дане у Ковиљу проводе у неким од много кафића у центру, или однедавно уређеном парку, али сви знају да се најбоље журке одржавају сваког викенда у “Нашем бару“.

Svaki kvart je Novi Sad

Једно малено, а толико специфично место чији историјски значај тек помало откривају домови великих људи који су потекли одатле. Поред родне куће Лазе Костића, у Ковиљу се налазе и кућа Аксентија Мародића, спомен кућа Илије Нешина, атеље Гиге Ђурагића и друга значајна места.

Како је основан давне 1908. године, за ФК Шајкаш из Ковиља можемо да кажемо да је један од најстаријих фудбалских клубова у Србији, али и у свету. Свој назив је добио по области у којој се село налази, а занимљиво је што је управо за ову област везан настанак оличја србовања, тј. препознатљиве капе “шајкаче“.

Становници овога места важе за велике родољубе, због чега много младих Ковиљчана потиче из породица ратних добровољаца у Првом светском рату. Тим истим добровољцима заслужено су подигнути споменици који младе мештане подсећају на херојство које им тече кроз вене.
Фото: Градске инфо

Ковиљски рит, природни резерват Дунава који се протеже левом страном Дунава, сматра се за војвођанску амазонију. То вам је једно од онаквих места на које одете да бисте пронашли мир.

Сеоце има изузетно развијен верски живот. Цркве деле на Горњековиљску (Црква Вазнесења Господњег) и Доњековиљску (Црква Светог Апостола Томе), а оно што црквени живот у овом месту ставља на пиједастал јесте Манастир Ковиљ, који је према предању основао Свети Сава.

Поред свог културног и историјског значаја, овај манастир надалеко је познат по свом програму за одвикавање младих од наркотика “Земља живих“, у којем се православна братија још од 2004. године труди да освести младе да се од наркоманије не лечи само лековима, већ да је срж проблема духовне природе.
Фото: Градске инфо

У селу можете пробати најскупље млеко на свету, магареће млеко. На фарми магараца у Ковиљу постоји газдинство са преко 120 грла балканске расе, а млеко које се добија од њих може да кошта од 20 до 40 евра по литру.

Иако је цена ненормално велика, потрага за магарећим млеком је сваким даном у све већем порасту због његових бенефита за здравље.

Када вам срце зажели природу, као и роде које највише насељавају овај јужнобачки предео, седите у кола и посетите ово сеоце са душом. Срешћете изузетно пријатне и насмејане људе, увек расположене да вам изађу у сусрет шта год да вам треба, а ако никада до сада нисте порбали месо мангулице, упутиће вас где то у Ковиљу можете да пробате најукусније печење ове необичне сорте свиње.
Фото: Градске инфо/Кућа Илије Нешина
Фото: Градске инфо/Родна кућа Лазе Костића
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо/Атеље Гиге Ђурагића

 

Преузмите андроид апликацију.