Evo zašto voda iz česme nije dobra za kornjače i kako da je pravilno hranite.
Ako vaše dete izrazi želju da mu kornjača bude ljubimac, potrebno je znati da je i njima potrebna ljubav, kao i odgovarajuća nega za dugovečnost i pravilan rast i razvoj.
Samo vlasnici bašte mogu mogu svojim kornjačama da ponude odgovarajući životni prostor, sa dosta svežeg vazduha i sunca, što važi za kopnene, vodene i barske kornjače.
Kornjače nisu za maženje, niti su igračke, i ne bi trebalo često da se podižu ili nose okolo, jer se na taj način izlažu stresu.
Alergija na životinjsku dlaku takođe nije dovoljan razlog za nabavku kornjača kao kućnih ljubimaca.
Zbog toga se preporučuje da se želja za kornjačom detaljno razmotri unutar porodice. Bitno je i prikupiti informacije od stručnjaka ili u savetovalištu i u krajnjem slučaju potražiti pomoć iskusnih vlasnika kornjača.
Kornjače u principu nisu socijalne životinje kojima je potreban život u grupi.
Međutim, držanje istopolnih grupa nije problematično, osim ako je mužjak jako teritorijalno orijentisan.
Ukoliko se odlučite da kornjaču držite u stanu, sledeći saveti će vam pomoći da to učinite na dobar i ispravan način.
Voda u kojoj borave kućni ljubimci sadrži nevidljiva i opasna iznenađenja
Recimo, voda iz slavine obiluje metalnim oksidom. Zato je potrebno pre punjenja akvarijuma pustiti da voda isteče da bi se omogućio sveži dotok.
Voda takođe sadrži gasoviti hlor, visoko toksičan.
Njega se možemo rešiti tako što pustimo da voda odstoji 24 sata, koliko je potrebno da hlor ispari. Ovu situaciju najbolje rešava aktivni ugljen u filteru.
On upija vrlo male količine organskih materija, uklanja neugodan miris i razlaže hlor.
Ukoliko nemate odgovarajuće filtere za prečišćavanje akvarijumske vode, menjajte vodu po potrebi, svaka 2 do 3 dana.
Da bi vaša kornjača bila pravilno negovana, najvažnija je temperatura vode.
Optimalna temperatura vode je od 24 do 27°C. Od pravilno podešene temperature zavisi stepen aktivnosti i apetit kornjače.
Gmizavcima je potrebno svetlo ne samo za grejanje, nego i za sintezu vitamina D koji je neophodan za njihove osnovne funkcije.
Osim za kosti, sinteza vitamina D potrebna je i za kožu.
Isti taj vitamin se nalazi i u hrani biljnog i životinjskog porijekla kojom hranimo naše kornjače (ako pravilno hranimo).
Vitamin D kornjača mora sintetisani pomoću redovnog izlaganja UVB zracima, bilo sunčevim, bilo od veštačkih izvora svjetlosti.
Pri tom, vodite računa o ciklusu noć i dan. Visina lampi ne bi trebalo biti veća od 30 cm a ni bliža od 12 cm jer u prvom slučaju količina svetlosti opada s udaljenošću a u drugom slučaju prevelika je količina topline i kornjača neće izaći na mesto za sunčanje.
Obične sijalice ne emituju UV svetlost i nisu adekvatne kao UV zamena.