Nedavno je u medijima osvanula vest da će zgrada Poštanske štedionice na Pozorišnim trgu, nakon tri decenije, konačno biti završen i pušten u rad.
Ovaj tzv. novosadski Skadar na Bojani je projekat koji je vrlo ambiciozno započet još krajem 80-tih godina prošlog veka.
Naime, ugovor o izgradnji zajedničkog objekta Pošte, Poštanske štedionice i tadašnjeg „Invest doma“ potpisan je davne 1988. godine, a radovi su počeli 1992. godine.
Objekat je zamišljen da bude reprezentativna ekspozitura Poštanske štedionice, u Poštinom delu nalazio bi se veliki broj najsavremenijih telefonskih govornica i šalter sale, a sve je trebalo da bude opremljeno najsavremenijim informatičkim sistemima.
Međutim, svega tri godine kasnije, radovi su stali, jer suinvestitori nisu imali dovoljno novca, a bili su prisutni i kompleksni imovinsko-pravni odnosi, koji su se nastavili i godinama kasnije.
„Invest dom“ je u međuvremenu bankrotirao, te je Grad Novi Sad 2012. godine otkupio njihov udeo u vlasništvu, zajedno sa Poštom Srbije i italijanskom firmom „Ateks“.
Ta 2012. godina je puno obećavala.
Projektno-tehnička dokumentacija je završena i sve tri ugovorne strane prihvatile su nalaz i mišljenje veštaka sa Građevinskog fakulteta, kako u pogledu određivanja suvlasničkih delova na objektu „Poštanske štedionice” u Novom Sadu, tako i u pogledu toga koliko je još novca potrebno za završetak radova na pomenutom objektu.
Prihvatanje nalaza veštačenja omogućilo je da se pristupi potpisivanju četvrtog aneksa ugovora između Banke Poštanske štedionice, „Ateks investa” i Pošte Srbije.
Inače, projektom je predviđeno da sva tri suinvestitora imaju poslovni prostor u prizemlju objekta, što je, zbog prirode posla, od posebnog interesa za Poštu Srbije i Banku Poštansku štedionicu.
Preduzeće “Ateks invest”je preuzelo troškove renoviranja i završetka gradnje objekta, a u prvoj fazi radova bila je planirana sanacija suterena, postavljanje prozora i obnova fasade.
Izvršena je sanacija prethodno izgrađenog krova i zidova, koji su u međuvremenu pretrpeli oštećenja, a onda su radovi ponovo stali.
U međuvremenu je jedan naš sugrađanin podneo zahtev za postupak restitucije, tvrdeći da je zemljište na kojem je započeta gradnja objekta nacionalizacijom 1947. godine nepravedno oduzeta njegovoj porodici.
I tako je, bez većih pomaka, bilo sve do današnjih dana.
Vreme je prolazilo, mobilni telefoni su zamenili fiksne, računari su postajali brži i napredniji, smenjivale su se informatičke tehnologije, menjao se sistem poslovanja, dok je zgrada sablasno tavorila.
A onda, na oduševljenje Novosađana, pronela se vest: „Nakon 30 godina, otvara se zgrada Pošte u centru grada“!
Oduševljenje Novosađana dodatno je pojačala informacija da će to biti ni manje ni više nego prva „Pošta budućnosti”, koja se realizuje u okviru projekta JP „Pošta Srbije“.
Prema projektu, „Pošta budućnosti” predviđa implementaciju inovativnog modela poslovnice opremljene sistemima i portalima za samousluživanje, koja će korisnicima poštansko-finansijskih usluga ponuditi novo korisničko iskustvo implementacijom najsavremenijih informaciono-komunikacionih tehnologija.
Po novom modelu prilagođenom potrebama i zahtevima korisnika novih generacija, pružaće sve tradicionalne i savremene servise stanovništvu i privredi.
Izgleda da je ovom objektu ipak suđeno da bude najsavremeniji u svom domenu.
Tako će zgrada Poštanske štedionice, jedna od „poslednjih Mohikanaca“ nedovršene gradnje ’80-tih i ’90-tih zasijati novim sjajem, na usluzi Novosađanima.
Znate li zašto se ova zgrada u Novom Sadu naziva „Karingtonka“?
Preuzmite android aplikaciju.