Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Знате ли зашто се ова зграда у Новом Саду назива „Карингтонка“?

Палата НИС-а, међу Новосађанима позната још и под именом „Карингтонка“, налази се преко пута Лиманског парка, на углу Булевара ослобођења и улице Народног фронта.
Фото: Градске инфо

Овај монументални објекат, смештен на уласку у Нови Сад са стране Моста слободе, на посматрача оставља јак утисак својим пропорцијама, завршном обрадом и партерним уређењем са великом фонтаном.

Зграда НИС-а, коју су у међувремену прозвали и Карингтонка по популарној серији Династија, јесте једна помало уображена лепотица која својим скупим изгледом, али и високим партером не комуницира најбоље са градом.

Она одскаче од окружења у којем је смештена, односно једнообразне бетонске архитектуре из доба социјализма.

Иако је на почетку трпела оштру критику од стране Новосађана, суграђанима је временом ова зграда прирасла срцу и постала један од новосадских топонима.

Идејно урбанистичко-архитектонско решење пословно-административног блока на Булевару ослобођења изабрано је на конурсу, у конкуренцији 12 радова.

Београдском предузећу „Енергопројект“ поверена је израда главног пројекта , док је радове, заједно са многобројним подизвођачима, извело новосадско грађевинско предузеће „Неимар“.

Фото: угзинс

Градња зграде НИС-а започета је маја 1989. године, али је због инфлације и ратних дешавања у Југославији градња стала почетком деведесетих година, па је објекат званично завршен тек 1998. године.

Предрачуном је планирана свота за извођење радова износила 95 милона долара, али је до краја завршетка радова на објекту, због поменутих околности, тај износ знатно увећан.

Фото: угзинс

Фасада зграде обложена је „буктал плочама“ и производ су једне немачке фирме. Управо ова зграда је први објекат код нас на којем су употребљене. Процес израде плоча, је строго чувана пословна тајна.

Прозорски отвори затворени су са две врсте стакла, „антелиосилвер“ рефлексним и каљеним емајлираним стаклима.

Фото: угзинс

Испред објекта смештена је репрезентативна кружна фонтана, која (током летњих месеци, када је у функцији) својим млазовима воде доприноси грандиозности објекта.

У сутерену се налазе гараже на два нивоа, ресторан за 2000 корисника и расхладне коморе.

Фото: угзинс
На првим спратовима и у партеру смештени су конгресна дворана, сала за седнице и неколико кабинета, док су на горњим спратовима распоређене многобројне канцеларије.

Велика сала, капацитета 355 места, опремљена је савременим мултимедијалним презентационим системом, допунским озвучењем, преводилачким системом за све учеснике (4 језика), говорницом и столом за представниство са А/В мониторингом, системом за ефекте и регулацију осветљења сале и сцене, инсталацијом за директне ТВ преносе и снимања, сценском техником.

Мала сала, капацитета 88 места, опремљена је мултимедијалним презентационим системом, допунским озвуцењем, конференцијским системом са могуцим симултаним превођењем, говорницом и столом за председниство са А/В мониторингом и интернет конекцијом, систем за регулацију осветљења сале.
Било је најава да би се ове сале могле учинити доступним широј јавности, али та идеја за сада није спроведена у дело.

Куриозитет везан за ову зграду је да она никада заправо није завршена до краја.

Према речима архитекте, никада није изграђени северни блок са тргом, шеталиштем и радњама, којим би се ова зграда повезала са Новосађанима.

Управо на том месту никао је тржни центар Меркатор.

Фото: Градске инфо

Ова зграда је симбол једне епохе, када је грађена и усељена била је испред свог времена.

До данашњег дана, НИС-ова зграда може да парира савременим пословним зградама, које су у међувремену изграђене дуж Булевара ослобођења.

Употребљени материјали су издржали тест времена, а опрема и пратећи системи и даље добро функционишу.

Preporođen novosadski Plavi neboder uskoro pred Novosađanima (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.