Stabla ili određena područja za koja postoje literaturni podaci ili saznanja sa terena o izraženoj geološkoj, biološkoj ili predeonoj raznovrsnosti, izdvajaju se i rezervišu za zaštitu, odnosno proglašavaju Spomenicima prirode.
Na taj način zaštita određenog područja ili prirodne celine se stavlja u funkciju društvenog razvoja, a kao dokument najvišeg reda u našoj zemlji izdvaja se Prostroni plan Republike Srbije, u kome su izdvojena područja rezervisana za zaštitu.
Međutim, samu inicijativu za zaštitu nekog područja, na primer parka, drvoreda, grupe stabala ili pojedinačnog stabla mogu podneti i fizička lica. Inicijativa se, kada govorimo o Novom Sadu predaje Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, koji se nalazi u Radničkoj ulici na broju 20A. U zavisnosti od stanja i stepena ugroženosti područja, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode predlaže da se inicijativa prihvati ili odbaci.
Na osnovu Zakona o zaštiti prirode Pokrajinski zavod za zaštitu prirode predstavlja stručnu organizaciju koja obavlja poslove zaštite prirode i prirodnih dobara koja se u celosti ili većim delom svoje površine nalaze na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Ukoliko se inicijativa prihvati, ona se uvrštava u Srednjoročni program zaštite prirodnih dobara, koji ujedno predstavlja i program rada Pokrajinskog zavoda. Trenutno je na snazi Srednjoročni program zaštite prirodnih dobara za period od 2021. do 2030. godine, na koji je saglasnost dala Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine.
Nakon toga, određuje se stručni tim koji će raditi na valorizaciji prirodnih vrednosti, izrađuje se plan terenskog rada, rokovi za pisanje priloga, izradu kartografskih podataka i završetak izrade studije zaštite. Studija zaštite predstavlja stručno-dokumentacionu osnovu kojom se utvrđuju prirodne vrednosti područja koje se predlaže za zaštitu i način upravljanja zaštićenim područjem, i na osnovu studije nadležni organi grada Novog Sada pripremaju predlog akta o proglašenju zaštićenog područja.
Hrast lužnjak na Petrovaradinskoj tvrđavi proglašen je zaštićenim područjem od lokalnog značaja kao jedan od reprezentativnih primeraka svoje vrste na teritoriji grada Novog Sada i zelenila same tvrđave.
Aktom o zaštiti uspostavlja se zaštićeno područje i određuje se upravljač koji sprovodi zaštitu i unapređenje prirodnih vrednosti zbog kojih je područje i stavljeno pod zaštitu.
Zaštićena područja svojom lepotom, bogatstvom i raznovrsnošću predstavljaju osnovnu vrednost i jedno su od najznačajnijih prirodnih dobara Republike Srbije, tako da generalno gledajući svako drvo zaslužuje pažnju, a posebno ono čije dimenzije, starost i očuvanost omogućuju da se uvrsti u spomenike prirode, botaničkog karaktera.
Znate li gde se nalazi jedina srebrna kajsija pod zaštitom u našem gradu?
Preuzmite android aplikaciju.