Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико сати сна је неопходно да би мозак био здравији

Најновије студије показују да превише или премало сна може да проузрокује велике здравствене ризике за мозак како старимо.
Фото: Pexels/Andrea Piacqadio

Добар сан је важан не само да бисте се осећали добро током дана, већ и због разних предности за ментално и физичко здравље. Квалитетан сан може да одржи крвни притисак регулисаним и помогне у когнитивним функцијама.

Али многи од немају довољно сна који је потребан сваке ноћи захваљујући престимулативном плавом светлу са наших телефона, али и другим уређајима.

Конзумирање кофеина непосредно пре спавања може да изазове нелагодност и напетост, што такође утиче на сан.

Много је криваца за недовољно спавања, али одржавање доследног распореда може да помогне одраслима да добију препоручених седам до девет сати сна сваке ноћи.

Нова открића сада показују колико је добар сан заиста важан, указујући на то да превише или премало сна може негативно да утиче на здравље нашег мозга чак и више него што смо мислили.

Недавна студија истраживача са Јејла објављена у Journal of the American Heart Association посматрала је навике спавања око 40.000 одраслих да би боље разумела како оне утичу на здравље њиховог мозга.

Прикупљени су деветогодишњи подаци, који су укључивали колико је свака особа спавала током ноћи и да ли је спавала или не током дана. Урађена је и магнетна резонанца њиховог мозга.

Резултати су открили да лош сан (мање од седам или више од девет сати током ноћи) доводи до већег ризика од можданог удара и деменције у будућности. Занимљиво је да се исход није променио ни након узимања у обзир пушења или хипертензије, за које се такође зна да утичу на мозак.

Сви укључени учесници били су средњих година, а налази су показали да је ово кључна тачка у животу особе да се учине позитивне промене у навикама спавања како би мозак био здрав сада и у будућности.

Оптимална количина сна сваке ноћи почиње добром рутином спавања. Једите обично два до три сата пре спавања и избегавајте пића са кофеином касно увече. Ако волите да пијете топле напитке непосредно пре спавања, препорука је да то буде биљни чај без кофеина.

Такође је важно да екране држите даље од собе у којиј спавате, укључујући телефон, таблет, па чак и ТВ.

Читање књиге пре спавања може да помогне да се више опустите и брже заспите, посебно ако се пореди са гледањем у телефон.

Ако осећате тескобу због тог дана или због нечег што ће доћи сутра, топла купка може да помогне да се опустите, док слушате умирујућу музику, на пример.

Имајте на уму да ваше јутарње и дневне навике такође долазе у обзир. Неустајање у исто време сваког дана, дуго дремање и испијање превише алкохола такође могу да утичу на квалитет сна.

Budilnik ili alarm na telefonu? Vratite budilnik u život, evo zašto!

Преузмите андроид апликацију.