Pre nekoliko dana ste pržili nešto u dubokom ulju. A sada gledaš tu šerpu punu ulja i duša te boli od pomisli da bi možda trebalo da ga prospeš. Pa šta će se dogoditi ako ga upotrebite još jednom?
Pa možda još jednom? Koliko puta još ga možete koristiti?
Međutim, nejasno se sećate da ste negde čuli da to ne treba da se radi. I šta ćeš sad?
Ponovna upotreba ulja za prženje je već neko vreme u lošim vestima (da, dobro ste se setili), ali kako cene nafte rastu, ideja nam postaje sve privlačnija.
Dobra vest je da ipak ne morate da bacite korišćeno ulje.
Loša vest je da ne postoji čvrsto pravilo o tome koliko puta ga možete ponovo koristiti, jer stručnjaci još uvek raspravljaju o tome.
Podaci pokazuju da postoji jednostavan način da odredite kada je vreme za promenu ulja i da postoji nešto što možete da uradite kako biste duže zadržali ulje koje koristite za prženje.
Pre svega, tokom prženja pazite da se ulje ne dimi, jer je to znak da su u njemu počela da se stvaraju štetna jedinjenja. Dalje, kada završite sa prženjem, pustite da se ulje ohladi, a zatim ga procedite kroz cediljku obloženu gazom.
Iako ne postoji čvrsto pravilo koliko puta možete ponovo koristiti ulje, ako primetite da se zamutilo, da ima čudan miris ili da se na njemu stvorio sloj filma, bacite ga bez žaljenje.
Razbijamo mitove: Da li je bolji beli ili integralni pirinač?
Preuzmite android aplikaciju.