Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико је лоше пити кафу на празан желудац?

Ако нисте тип особе која редовно доручкује, али не можете да замислите бољи почетак дана него уз шољицу омиљене кафе, не брините се. Испијање кафе на празан желудац није лоше само по себи. Ево када настаје проблем.
Фото: Pexels/Lina Kivaka

Много је добробити повезаних с конзумацијом кафе када је у питању гастроинтестинални тракт, тврди гастроентеролог, др Сунана Сохи.

– Кафа утиче на ниво желудачане киселине на више начина. Као резултат тога, неки људи се могу суочити с проблемима, нпр. диспепсијом, што је у основи пробавна сметња. Но, она може лако да се реши избегавањем кофеина или, можда, уживањем у шољици омиљеног напитка уз храну – каже Сохи.

Сама кафа је кисело пиће. Кофеин подстиче производњу хормона гастрина, који је одговоран за производњу желудачане киселине. Иако овај спој помаже у покретању процеса пробаве, он такође повећава киселост у желуцу. Коначно, феноли, који се налазе у кафи, такође доприносе нивоу киселости црева.

Шта се догађа када желудац удари киселина?

– Кафа има рН вредност од око 5, док наша желудачана киселина има рН око 2, што ју чини киселијом. Као резултат тога, наш желудац, који је успут испуњен и слузи која га штити, требало би да може да поднесе киселину коју изазива испијање кафе – објаснила је гастроентеролог, др Суприyа Рао из Бостона.

Међутим, заправо све зависи од пацијента.

– Све што једете изазива производњу желудачане киселине, али кафа производи више. Дакле, ако се осећате надуто или имате болове у горњем делу стомака и мучнину након што сте попили кафу на празан желудац, имате проблем с тим – објаснила је Сохи.

Ту је теорију потврдило и неколико студија, укључујући и ону објављену у Library of Medicine. Конкретно, према истраживању, кафа може да допринесе опуштању доњег езофагеалног сфинктера допуштајући храни да побегне у једњак и изазове горушицу.

Поједностављено речено, испијање кафе на празан желудац повећава производњу желудачне киселине. Веће количине течности не изазивају никакве проблеме многим људима, али код неких могу да изазову нелагоду. Ако спадате у ту групу, али не можете да се одрекнете свог првојутарњег кофеинског напитка, покушајте ипак у њему да уживате ​уз који залогај хране која у том случају служи као амортизер.

Различита зрна различите реакције?

Будући да је доказано да стимуланс доприноси вишим нивоима производње желудачне киселине, шољица кафе без кофеина била би бољи избор јер доводи до мањих количина гастроинтестиналне течности.

– Одабир тамног зрна уместо светлог могао би да помогне вашем желуцу, јер има мање киселости. Процес пржења тамнијих зрна је дуг, тако да губе пуно киселине – објаснила је Рао.

Цолд бреw такође је опција ниже киселости, барем према истраживачима са Универзитета Thomas Jefferson.

– Хладно куване кафе на све три температуре пржења биле су нешто мање киселе него вруће кафе. Како се температура пржења повећавала, укупна киселост (ТА) свих кафа се смањивала. С повећањем температуре пржења, примећено је да се повећање разлика у ТА између хладне и вруће кафе лагано повећава, што указује да пржење утиче на процесе екстракције – стоји у студији.

Ако имате проблема с киселином након што сте попили каву на празан желудац, можда је најбоља опција одабир потпуно другачијег кофеинског напитка. Зелени чај и црни чај такође имају пуно предности. Садрже мање кофеина, па су и мање кисели.

Ovaj čaj vam pomaže da ojačate zube

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке