Čučnjevi sagorevaju više kalorija od mnogih drugih vežbi i mogu se izvoditi kod kuće, na poslu, u teretani, u parku, zapravo, bilo gde.
Pored jačanja gluteusa i butnih mišića, čučnjevi će poboljšati držanje i ravnotežu.
Vežbanje čučnjeva će takođe ubrzati vaš metabolizam, što će podstaći brže sagorevanje masti i rezultirati gubitkom težine.
Sve u svemu, redovni čučnjevi će poboljšati kvalitet vašeg života i olakšati svakodnevne zadatke i obaveze.
Za početak, važno je znati kako se čučnjevi pravilno izvode: kada smo u položaju čučnjeva, važno je da vam kolena ne prelaze preko nožnih prstiju.
Ako pravilno izvedete čučanj, osetićete kontrakcije gluteusnih mišića tokom svakog ponavljanja ili se vraćate iz čučnja u početnu poziciju.
Ako ne osećate da se mišići stežu, onda najverovatnije prenosite svoju telesnu težinu na prednji deo stopala umesto na pete. To znači da većinu posla obavljaju kvadricepsi, a ne gluteusni mišići.
Da biste ovo ispravili, prebacite težinu tela na pete i stisnite gluteus dok se vraćate u početnu poziciju. Tokom vežbanja osetićete peckanje u zadnjici.
Većina stručnjaka savetuje izvođenje seta od deset do dvadeset ili trideset čučnjeva dnevno, dva do tri puta nedeljno.
Vaš plan čučnjeva može biti sledeći:
20 čučnjeva dnevno – savršeno za početnike. Ako svom programu vežbanja dodajete čučnjeve, u početku ne bi trebalo da radite više od 20 čučnjeva. Kada vam postane lako, možete povećati broj čučnjeva.
50 čučnjeva dnevno – odlično za one koji posebno žele da ubrzaju metabolizam.
100 čučnjeva dnevno – idealno za ljude koji žele da vide i osete brojne rezultate vežbanja, uključujući povećanje mišićne mase, bolju izdržljivost i promene načina života uopšte.
Preuzmite android aplikaciju.