Чистоћа је важна. Али шта се дешава ако претерамо?
Нормална кожа је баршунаста, без акни и уједначене боје.
Просечна Ph вредност коже је 5,5, што представља добро окружење за заштиту од штетних микроорганизама и негативних утицаја околине.
Кисели заштитни слој штити кожу од инфекција, иритација, алергија и дехидрације.
Често агресивни производи за негу разграђују овај заштитни слој, што доводи до осећаја свраба, а кожа постаје иритирана и сува. На површини коже појављују се мале пукотине, што омогућава продирање бактерија и алергена.
Имуном систему је потребна нека бактеријска стимулација, укључујући бактерије које живе на заштитном слоју коже. Ако ове бактерије уклонимо пребрзо прањем тела, настаје поремећај јер тело нема способност да довољно брзо обезбеди довољне количине антитела. Деца су посебно осетљива.
Антибактеријски сапуни могу допринети овом процесу јер превише агресивно убијају природну бактеријску заштиту наше коже. Деца су посебно осетљива јер њихова кожа још нема природни кисели заштитни слој Ph 5,5.
Због тога неки педијатри и дерматолози не препоручују свакодневно купање деце.
Колико често треба да се туширате?
Не постоји јединствен одговор, већина стручњака ће препоручити једно туширање дневно. Има и оних који сматрају да је купање два-три пута недељно боље за здравље. Много зависи од природе посла који се обавља. Неко проводи сате на сунцу у пољу и сигурно мора да се купа чешће него неко ко је већину времена у сенци. Међутим, људи који имају неки облик алергија или посебно масну кожу могу размислити о чешћем купању.
С друге стране, нека стања коже могу захтевати да се туширање сведе на минимум.
Колико дуго треба да траје купање?
Постоји битна разлика између неколико минута туширања и купања од пола сата. Стручњаци тврде да дуготрајно излагање топлој води и купању није добро за кожу и косу. Чистоћа је услов доброг здравља, али није потребно трљати сваки део тела, осим ако се не ваљамо у блату.
Pripremite kožu za prolećno sunce: Domaći piling za sjajno i negovano lice
Преузмите андроид апликацију.