Početna > Svet
Svet

Kolaps u Nemačkoj zbog energetske krize

Građanima je savetovano da prozore i vrata drže zatvorene kako bi se održala toplota i da domove provetravaju samo po potrebi.
Foto: Pexels/
Erik Mclean

U Berlinu je 90.000 domaćinstava ostalo bez grejanja i tople vode.

Kako piše „Tagesšpgel“, zbog nestanka struje nastao je problem u termoelektrani „Vatefal“ u Klingenbergu.

Sve se dogodilo juče u popodnevnim satima, a elektrana je morala da se ugasi i ponovo pokrene.

Građanima je savetovano da prozore i vrata drže zatvorene kako bi se održala toplota i da domove provetravaju samo po potrebi.

Mržnja prema Rusiji skupo košta građane

Nemačku pogađa energetska kriza nezapamćenih razmera, pogotovo nakon što je nemački regulator suspendovao proces davanja dozvole za gasovod „Severni tok 2“.

Mnogi su ovaj potez ocenili kao posledicu straha da će gasovod povećati energetsku zavisnost Evrope od Rusije, što trenuta EU politička vrhuška nakon oštre konfrontacije sa Moskvom ne sme da dozvoli.

Politička odluka Berlina“prelomljena preko kolena“ već sada donosi kobne posledice za građane i privedu.
Dugogodišnje forisiranje takozvane zelene energije nauštrb fosilnih goriva na energetskom tržištu Evrope dovelo je do opšte histerije i haosa.

Energenti u Nemačkoj poskupeli su kao nikada do sada. Cene struje, gasa i lož-ulja u Nemačkoj bukvalno su eksplodirale

Brojni faktori su uticali na rasplamsavanje ove energetske krize, preko kvarova u nuklearnim elektranama u Francuskoj, na čiju struju se oslanja veliki deo Evrope, pa do slabih vetrova što je povećalo oslanjanje na energiju prirodnog gasa.

Neizbalanisirane odluke i u energetskom sektoru pratile su i političke poput sankcija i zaoštravanja odnosa sa Rusijom. Zanimljiva je i činjenica da se Ukrajina koja ima otvorenu podršku EU u sukobu sa Rusijom protivi Severnom toku 2, koji je predsednik Volodimir Zelenski opisao kao „opasno geopolitičko oružje“.

Foto: Pexels/Angelica Reyn

Zapadne zemlje godinama istrajavaju na ideji da što brže zatvore termoelektrane i ugasi kopove uglja, koji garantuju jeftinu struju i da pređe na zelenu energiju, što se danas pokazalo kao nemoguće.

Takva politika je i razlog zbog koga,energetska kriza trese Evropu. Zapadni političari su se preračunali kada je reč o prelasku na alternativne izvore energije jer su velike nade uložili u vetar koji nije duvao nekoliko meseci.

Primera radi u Nemačkoj navodno imaju 50.000 megavata kapaciteta struje koja se proizvodi na vetar, a sada im radi samo 5.000 megavata, jer je godina bez vetra.

Kada je reč o takozvanoj „Zelenoj agendi“ poznavaoci tvrde da je to zapravo nova ideologija putem koje bogate zapadne države koje su završile svoje industrijske revolucije, koristeći ugalj i naftu, jeftinu struju, sada sprečavaju nerazvijene zemlje da te energete upotrebe za svoj razvoj.

Kriza na tržištu energije naterala Uniper da traži pomoć

Preuzmite android aplikaciju.