Nekada davno u vremenima naših predaka, ali i do nekog skorijeg perioda nisu postojali brojni lekovi, dijagnostički aparati ili terapijski tretmani na raspolaganju kao danas.
Ljudi su se lečili melemima, čajevima, lekovitim biljem i hranom, moglo bi se prevesti na današnji rečnik i nazvati lečenjem putem organskih i domaćih proizvoda.
Istini za volju, takav način života sigurno da je davao zdrave rezultate čija srž se ogledala u vrednom radu na selu, jakom i vitalnom duhu, kao i održavanju čistog i zdravog doma.
Današnji način života, ne samo u Novom Sadu, se u mnogo čemu razlikuje od predačkog pa i u pogledu lečenja, gde za sve tipove boli i bolesti tražimo pomoć kod lekara i medicinski stručnih lica.
Da ne bude zabune, klasična medicina je utemeljena na nauci odnosno znanjima stečenim na osnovu rezultata putem stručnih analiza, testova, radova, i istraživanja koja su se prenosila na buduće generacije.
Nažalost ponekad deluje kako odlazimo kod lekara kad smo „zaribali“ ređe preventive radi, u međuvremenu pronalazimo rešenja u alternativnim vidovima lečenja po receptu baba i starijih komšinica.
Međutim, postoje trenuci kada je i klasična medicina nemoćna jer se ne zna rešenje za određen problem, kada se upotrebi termin viša sila i tada tražimo pomoć u stvarima koje nam pružaju utehu.
Promena mišljenja je sve primetnija kod Novosađana, posebno kada je u pitanju borba protiv bolova i hroničnih bolesti gde je sve prisutnija metoda poput kiropraktike, homeopatije, i akupunkture odnosno metode kineske tradicionalne medicine.
Teško je reći da li je alternativna ili klasična medicina ona prava za vas i koja će vam pružiti ozdravljenje kao konačan rezultat, ali zašto se opredeliti samo za jednu?
Sve dok ste odgovorni za svoje odluke, poenta je da pribegnete onome što vam treba u šta verujete i šta daje pozitivne rezultate, jer svaki sistem na svoj način ima svoje prednosti i mane.
Da li je baš sve tako crno-belo? Da li je nužno da ta dva sistema moraju da se sukobe, mimoilaze i da se nikada ne ukrste, pitaćemo sugrađane šta oni misle o tome?
„Verujem i u jednu i u drugu medicinu, ali ako se radi o ozbiljnijim zdravstvenim stvarima uvek potražim pomoć lekara. Nisam pobornik tableta i antibiotika i najradije ih izbegavam sem u situacijama skidanja temperature i ozbiljnijih upala. Ne bih tek tako olako odbacila tradicionalnu medicinu jer može da se dogodi da adekvatan melem ili čaj može da reši određen problem. Od narodnih recepata za upalu grla koristim obloge“, za Gradske info rekla je dvadesetosmogodišnja Milica.
„Veliki sam poštovalac klasične medicine i oslanjam se gotovo isključivo na nju, jer iza nje stoje dokazi i višegodišnja istraživanja. Jedina mana medicine bila bi manjak stručnosti pojedinih lekara pa samim tim i terapija može da bude neadekvatna. Što se tiče tradicionalnih recepata nemam ništa prtiv ukoliko pomaže, čula sam čak da dojilje koriste listove kupusa koji mogu da otklone otoke, ne znam da li pomaže jer ne pribegavam alternativnim metodama lečenja“, rekla je dvadesetšestogodišnja Aleksandra.
„Oslanjam se na klasičnu medicinu jer se zasniva na nauci, međutim narodni lek za koji znam da je delotvoran je obloga natopljena rakijom i medom protiv grlobolje“, rekao je dvadesetsedmogodišnji Miloš za Gradske info.
„Iako se bavim klasičnom medicinom za koju smatram da je najdelotvornija kada je u pitanju lečenje, ponekad praktikujem u zavisnosti od situacije oba sistema. Volim da pročitam nešto korisno iz oblasti narodnih lekova i tradicionalne medicine. Kada su u pitanju neke ozbiljnije bolesti, vodim se time da je klasična medicina ključna u rešavanju problema. Narodna metoda koju smatram korisnom jeste ispijanje šerbeta protiv kašlja, kao i zagrevanje čeonog dela glave za smirivanje upale sinusa, sazrevanje sekreta i smanjenja bolova“, za naš portal izjavila je tridesetogodišnja Jelena.
„Za svaku tegobu odlazim kod proverenih lekara u koje imam puno poverenja. U retkim slučajevima sam probao neke metode poput kiropraktike kao vid rešavanja određenih tegoba, sem toga nisam koristio ništa iz te alternativne oblasti“, rekao je dvadesetsedmogodišnji Nenad.
Da li Novosađani više vole “iPhone“ ili “Android“ telefone? (ANKETA)
Preuzmite android aplikaciju.