Početna > Srbija
Srbija

Koji je put do novih kotlova i individualnih ložišta?

Energetika je za našu zemlju izuzetno važna tema, jer se nalazimo u procesu energetske tranzicije, a donošenje novog zakonodavnog okvira, koji obuhvata set zakona iz oblasti energetike, uključujući i novi Zakon o obnovljivim izvorima energije i Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije samo je jedan od koraka na tom putu.
strategija
Foto: Pixabay/kalhh

Međutim, rešenje problema aerozagađenja, nakon uspostavljenog zakonodavnog okvira kao dobre osnove, ogleda se prvenstveno kroz njegovu primenu, ali i realizaciju konkretnih projekata koji će imati za cilj poboljšanje kvaliteta vazduha. Trenutno u Srbiji udeo energije iz vetra i sunca u našem energetskom miksu iznosi svega 3,5 odsto, tako da je realizacija projekata i drugih aktivnosti koje imaju za cilj povećanje ovog procenta i unapređenje kvaliteta vazduha od izuzetne važnosti.

Nadležna ministarstva su uspela da kroz razne konkurse u prethodnom periodu otvore prostor za druge izvore energije, pre svega kroz izgradnju reverzibilnih hidroelektrana i ulaganja u obnovljive izvore energije, ali i kroz sufinansiranje zamene kotlova i individualnih ložišta.

Energetska efikasnost predstavlja jedan od stubova naše energetske strategije, a dodela sredstava putem konkursa koje realizuje primera radi Ministarstvo zaštite životne sredine samo je jedan od ključnih projekata koji će nakon realizacije doprineti upravo tome da naša zemlja smanji potrošnju energije u svakom domaćinstvu.

Javni konkursi koji su trenutno aktuelni u ovoj oblasti raspisani su od strane Ministarstva zaštite životne sredine, i oni se odnose na dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata smanjenja zagađenja vazduha iz individualnih izvora, kao i na dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata nabavke, zamene, rekonsktrukcije i sanacije kotlarnica za grejanje u 2023. godini.

strategija
Foto: PrtSc/Ministarstvo zaštite životne sredine

Ovi konkursi imaju za cilj poboljšanje kvaliteta vazduha, a kada govorimo o visini sredstava Ministarstvo je za sufinansiranje zamene kotlova opredelilo 220 miliona dinara, čak 20 miliona dinara više nego prošle godine, dok je za sufinansiranje zamene individualnih ložišta opredeljeno 170 miliona dinara.

Sredstva u iznosu od 220 miliona dinara dodeljuju se jedinicama lokalne samouprave za sufinansiranje realizacije projekata, koji uključuje nabavku, zamenu, rekonstrukciju i sanaciju kotlarnica za grejanje, kao i potrebne radove za realizaciju projekta, s ciljem smanjenja ispuštanja zagađujućih supstanci iz kotlarnica za grejanje u okviru objekata koji su u nadležnosti jedinica lokalnih samouprava.

Sa druge strane sredstva u iznosu od 170 miliona dinara dodeljuju se jedinicama lokalnih samouprava, takođe za sufinansiranje realizacije projekata, koji imaju za cilj smanjenje zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora, odnosno za sufinansiranje nabavke i zamene kotlova na ekološki prihvatljiviji energent za domaćinstva na teritoriji jedinice lokalne samouprave.

strategija
Foto: PrtSc/Ministarstvo zaštite životne sredine
U skladu sa tim jasno je da prostor za učešće građana u procesu energetske tranzicije svakako postoji, a ovi konkursi su samo jedan od vidova aktivnosti u kojim mogu učestvovati građani kako bi unapredili stanje u ovoj oblasti.

U budućnosti ćemo svakako morati da idemo putem koji podrazumeva da se sve manje oslanjamo na korišćenje lignita, iz kojeg dobijamo skoro 70 odsto energije, ali i racionalnije korišćenje energenata, međutim taj put je danas zahvaljujući vođenju odgovorne politike uz definisanje prave strategije jasno utemeljen i naša zemlja se kreće upravo tim putem.

Znate li gde se u našoj zemlji nalazi populacija jedne od najređih ptica na svetu?

 

Preuzmite android aplikaciju.