Почетна > Србија
Србија

Kоји је пут до нових котлова и индивидуалних ложишта?

Енергетика је за нашу земљу изузетно важна тема, јер се налазимо у процесу енергетске транзиције, а доношење новог законодавног оквира, који обухвата сет закона из области енергетике, укључујући и нови Закон о обновљивим изворима енергије и Закон о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије само је један од корака на том путу.
стратегија
Фото: Pixabay/kalhh

Међутим, решење проблема аерозагађења, након успостављеног законодавног оквира као добре основе, огледа се првенствено кроз његову примену, али и реализацију конкретних пројеката који ће имати за циљ побољшање квалитета ваздуха. Тренутно у Србији удео енергије из ветра и сунца у нашем енергетском миксу износи свега 3,5 одсто, тако да је реализација пројеката и других активности које имају за циљ повећање овог процента и унапређење квалитета ваздуха од изузетне важности.

Надлежна министарства су успела да кроз разне конкурсе у претходном периоду отворе простор за друге изворе енергије, пре свега кроз изградњу реверзибилних хидроелектрана и улагања у обновљиве изворе енергије, али и кроз суфинансирање замене котлова и индивидуалних ложишта.

Енергетска ефикасност представља један од стубова наше енергетске стратегије, а додела средстава путем конкурса које реализује примера ради Министарство заштите животне средине само је један од кључних пројеката који ће након реализације допринети управо томе да наша земља смањи потрошњу енергије у сваком домаћинству.

Јавни конкурси који су тренутно актуелни у овој области расписани су од стране Министарства заштите животне средине, и они се односе на доделу средстава за суфинансирање реализације пројеката смањења загађења ваздуха из индивидуалних извора, као и на доделу средстава за суфинансирање реализације пројеката набавке, замене, реконсктрукције и санације котларница за грејање у 2023. години.

стратегија
Фото: PrtSc/Министарство заштите животне средине

Ови конкурси имају за циљ побољшање квалитета ваздуха, а када говоримо о висини средстава Министарство је за суфинансирање замене котлова определило 220 милиона динара, чак 20 милиона динара више него прошле године, док је за суфинансирање замене индивидуалних ложишта опредељено 170 милиона динара.

Средства у износу од 220 милиона динара додељују се јединицама локалне самоуправе за суфинансирање реализације пројеката, који укључује набавку, замену, реконструкцију и санацију котларница за грејање, као и потребне радове за реализацију пројекта, с циљем смањења испуштања загађујућих супстанци из котларница за грејање у оквиру објеката који су у надлежности јединица локалних самоуправа.

Са друге стране средства у износу од 170 милиона динара додељују се јединицама локалних самоуправа, такође за суфинансирање реализације пројеката, који имају за циљ смањење загађења ваздуха пореклом из индивидуалних извора, односно за суфинансирање набавке и замене котлова на еколошки прихватљивији енергент за домаћинства на територији јединице локалне самоуправе.

стратегија
Фото: PrtSc/Министарство заштите животне средине
У складу са тим јасно је да простор за учешће грађана у процесу енергетске транзиције свакако постоји, а ови конкурси су само један од видова активности у којим могу учествовати грађани како би унапредили стање у овој области.

У будућности ћемо свакако морати да идемо путем који подразумева да се све мање ослањамо на коришћење лигнита, из којег добијамо скоро 70 одсто енергије, али и рационалније коришћење енергената, међутим тај пут је данас захваљујући вођењу одговорне политике уз дефинисање праве стратегије јасно утемељен и наша земља се креће управо тим путем.

Znate li gde se u našoj zemlji nalazi populacija jedne od najređih ptica na svetu?

 

Преузмите андроид апликацију.