Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Које су најпознатије божићне приче за децу?

Недавно смо писали наше препоруке за филмове о Божићу, који ће вам кућу испунити празничном атмосфером. Међутим исто то ће учинити и оригиналне писане приче, то јесте књиге по којима су многи поменути филмови и снимљени.
Фото: Unsplash/Andreea Radu

Од Чарлса Дикинса до Артур Конана Дојола и Ханса Кристијана Андерсена, ова листа је сачињена од прича неких од највећих светских књижевника и литература је за све узрасте, али првенствено је намењена да обрадује децу и уведе их у празничну чаролију.

Ноћ пре Божића – Клемент Кларк Мур

„Посета Светог Николе“, познатија као „Ноћ пре Божића“ , је песма која је први пут анонимно објављена под насловом „Извештај о посети Светог Николе“ 1823. године и касније приписана Клемент Кларк Муру, који је тврдио да је аутор.

Једна од најпознатијих празничних прича свих времена за почетак божићног књижевног маратона. Од визија шећерних шљива до Деда Мразовог трешња црвеног носа, симболика у овој песми се једноставно се не може надмашити. Немојте заборавити да обавезно наглас прочитате последњу реченицу: „Срећан Божић свима и лаку ноћ свима!“


Божићна прича – Чарлс Дикенс

„Божићна прича“, такође позната и као „Божићна песма“, новела је Чарлса Дикенса, први пут објављена у Лондону 1843. године и илустрована од стране Џона Лича. Колико је ова прича популарна говори нам и то да је урађено чак 26 филмских адаптација на њену тему.

Мрзовољни старац, сиромашна породица и трио духова који путују кроз време и простор — три састојка за савршену божићну причу. Чак и ако вас растужи почетак овог дела, крај Божићне приче ће вас усрећити и биће вам драго што сте је прочитали (као и већина Дикенсових дела).


Како је Гринч украо Божић – Теодор Сус Гајзел

„Како је Гринч украо Божић“ је дечија прича Теодора „Др Суса“ Гајзела написана у римованим стиховима са илустрацијама аутора. Прати Гринча, мрзовољно, усамљено створење које покушава да откаже Божић крађом божићних поклона и украса из домова оближњег града Ковила на Бадње вече.

У овом покушају да упропасти празник, Гринч сазнаје да прави дух Божића превазилази оквире пуког капитализма.


Дар од Маги – О. Хенри

„Дар од Маги“ је кратка прича О. Хенрија која је први пут објављена 1905. Прича говори о младом мужу и жени и како се носе са изазовом куповине тајних божићних поклона једно другом уз врло мало новца.

Незгодан тренутак када продајете косу да бисте свом мужу купили ланац за сат, али он продаје свој сат да би вам купио отмени чешаљ. Упркос томе што су изгубили своје најцењеније ствари, муж и жена у овој причи схватају да њихова заједничка жртва представља много већи дар од самих поклона.


Крцко Орашчић и Краљ Мишева – Е. Т. А. Хофман

Иако написана давне 1816. године, ова бајка Е.Т.А. Хофмана, која је привукла светску пажњу балетом Петра Иљича Чајковског је из дана у дан све популарнија.

Ова магична прича о играчкама које оживљавају савршена је за свакога ко жели да поново проживи своју фантазију из детињства (да убије злог краља мишeва).


Поларни Експрес – Крис Ван Олсбург

Поларни експрес је књига за децу коју је написао и илустровао Крис Ван Олсбург, а објавио Хотон Мифлин 1985. Књига се данас широко сматра класичном божићном причом за децу.

Ако вам се допaла адаптација из 2004. где глас даје Том Хенкс, још више ћете волети оригинал, са његовом бајковитом причом  и детаљним илустрацијама. Једне мрачне и снежне Бадње вечери, наш млади приповедач се укрцава на Поларни експрес који га  одводи на Северни пол.


Писма од Деда Мраза – Џ. Р. Р. Толкин

Књигу „Писма од Деда Мраза“ красе неодољива толкиновска маштовитост, инвентивност и хумор, а намењена је не само најмлађим читаоцима, већ и одраслим поштоваоцима Толкиновог дела.

Овај објављени том Толкинових годишњих божићних писама његовој деци од тада је постао подједнако омиљен у широј јавности. У Толкиеновим писмима, Деда Мраз и његов вилењачки секретар причају о несташним поларним медведима, незгодама са паковањем поклона и спектакуларном северном светлу, што ће се сигурно свидети и младим, али и старијим читаоцима.


Оловни војник – Ханс Кристијан Андерсен

„Оловни војник“ је бајка коју је написао дански писац Ханс Кристијан Андерсен и која је први пут издата 1838. године, као део четвртог тома књиге „Бајке, за децу“.

Оловни војник се заљубљује у папирнату балерину, али љубоморни гоблин кује заверу да их раздвоји. Ова дечија бајка ипак садржи дубоку поруку о томе да никада не одустајете од љубави, чак и када се чини да је све изгубљено.


Шерлок Холмс: Плави гранат – Артур Конан Дојл

Иако није класична празнична прича радња ове приповетке се одиграва за Божић те ћете имати утисак да мистерију решавате у својим домовима. „Плави гранат” је једна од 56 приповедака о Шерлоку Холмсу које је написао Артур Конан Дојл и седма је прича у „Авантурама Шерлока Холмса“.

Када је непроцењиви драгуљ украден, ко ће боље решити случај од цењеног детектива Шерлока Холмса? Међутим, како Холмс и Вотсон почињу да решавају питање ко је украо плави гранат, откривају да ова велика празнична мистерија постаје временом све интригантнија.


Дошли смо до краја наше листе. Уколико сте пронашли причу која вас је заинтересовала, прочитајте је или препоручите неком из окружења коме је потребно мало божићне чаролије. Наравно, ако имате децу у свом окружењу, они ће највише уживати у овим причама.

Будући да божићних прича има заиста много, пишите нам и препоручите оне вредне читања.

Najbolji Božićni filmovi koji će vam upotpuniti prazničnu atmosferu

Преузмите андроид апликацију.