Početna > Život i stil
Život i stil

Koja vrsta plastike je najbezbednija za pakovanje i skladištenje hrane?

Danas je gotovo nezamislivo živeti bez plastike.
Foto: Pexels/Ron Lach

Kako je industrijalizacija rasla, rasla je i proizvodnja plastike.
Danas se ona koristi gotovo svugde. Ona je jeftina, pogodna za oblikovanje, te stoga i ne čudi zašto je tako široko rasprostranjena.

U nekim proizvodima poput kozmetičkih preparata, pilinga, pasta za zube mogu se naći čestice mikroplastike. Isto tako, u naš organizam može doći mikroplastika putem lanca ishrane. Istraživanja na univerzitetu u Njukastlu istraživači su otkrili da za nedelju dana u čovekov organizam dospe 5 grama plastike.

Kako je neka plastika izrađena od bisfenola (BPA), organskog jedinjenja koji ima svojstva hormona, javlja se zabrinutost oko bezbednosti njene upotrebe, naročito kada je kontakt hrane sa njom u pitanju.

Kako da znamo koja je plastika pogodna za upotrebu?
Foto: Unsplash/Sigmund

Društvo plastične industrije je 1988. godine stvorilo simbol koji nam pomaže da znamo o kojoj vrsti plastike se radi.

Kako bi se mogli bolje orijentisati o kakvoj plastici je reč, evropska agencija za bezbednost hrane je 2011. uvela tzv. kodiranu oznaku plastike. Pa tako na svakoj plastici možete primetiti trougao sa brojem od 1 do 7 u njemu.

Bezbedna upotreba plastike

Kada na plastičnoj ambalaži vidite trougao sa brojem 2 u njemu, znajte da se radi o HDPE plastici, odnostno polietilenu velike gustine. Ova vrsta plastike je otporna na visoku temperaturu. Može da izdrži do 120 ° S.

Foto: Unsplash/Jonathan Ching

Ovu vrstu plastike možete pronaći među bocama za mleko, posudama za sok i posudama za čišćenje proizvoda. Takođe, kremice i ostali kozmetički proizvodi su često upakovani u ambalažu načinjenu od ove vrste plastike.
Što je najvažnije, nakon odbacivanja ove ambalaže, ona se veoma lako reciklira i od nje se tada dobijaju razne boce, cevi, saksije, baštenski nameštaj i slično.

Brojem 4 je označena LDPE plastika. Ova plastika sadrži polietilen male gustine, koja u kontinuitetu može izdržati temperaturu do 80° S.

Takođe, njegov proizvodni proces je veoma ekonomičan, zbog čega se proizvodi čija sirovina sadrži LDPE široko koriste u različitim oblastima. Pa tako plastične kese za namirnice, samolepljive folije, meke bočice u koje se pakuju sapuni i kreme su napravljene od ove vrste plastike.

Vreće smrznute hrane i one namenjene za odlaganje smeća na industrijskom polju takođe su napravljene od LDPE plastike. Jednom reciklirana, od ove vrste plastike mogu se praviti nove plastične kese.

Petica u trouglu vam signalizira da je reč o polipropilenskoj ambalaži (RR). Iako ima najmanju gustinu, to omogućava da je izuzetno otporna na toplotu. Dečije flašice za mleko se izrađuju od ove vrste plastike, takođe slamke, plastične čaše, viljuške, kašike, čepovi, celofan.

Foto: Pexels/Sarah Chai

Kako je ova plastika otporna na toplotu, ovakva ambalaža se može koristiti i u mikrotalasnim pećima.

Nakon reciklaže RR plastike, od nje tada nastaju kontejneri, tacne, četke i slično.

Ove tri vrste plastike u sebi ne sadrže štetne bisfenole, te su bezbedne za upotrebu, ali ipak treba voditi računa da se ne ošteti.

One su bezbedne ukoliko se pravilno koriste. Zato vodite računa da ne dođe do fizičkog grebanja posuda u kojoj držite hranu. Takođe, izbegavajte da držite plastičnu ambalažu izloženu direktnom suncu.

Možda najčešća greška koja se verovatno u svakoj kući dešava jeste da se u ambalažu od sladoleda skladišti hrana koja je ostala od ručka. Iako je ova plastika označena brojem 5, ona jeste bezbedna za jednokratnu upotrebu, te tako ne bi trebalo u njoj skladištiti i zamrzavati zaostali ručak.

Postoje plastike sa oznakom 5 koje se mogu kupiti baš za skladištenje hrane, a ne samo za pakovanje proizvoda. Takva plastika ima oznake na kojim temperaturama se može koristiti, da li je pogodna za pranje u mašini i da je pogodna za upotrebu u mikrotalasnoj peći.

Korišćenje plastike uz oprez
Foto: Unsplash/Merakist

Broj jedan u trouglu će vam dati informaciju da se radi o RET ambalaži (polietilen tereftalat). Takođe, ni ova vrsta plastike ne sadrži bifenole.

U nju se pakuje voda, sokovi, bezalkoholna pića, kozmetički proizvodi, kao sredstva za kućnu hemiju. Takođe, može se naći i pivo upakovano u ovakvu plastiku. Iako je staklena ambalaža najbezbednija za čuvanje alkoholnih pića, kratkotrajna upotreba ovakve plastike neće štetno uticati na čovekov organizam.

Ovu plastiku nakon upotrebe bacite i nemojte koristiti ponovo za skladištenje drugih namirnica.

Sedmica u trougliću govori da se radi o plastici čije komponente nisu u potpunosti poznate, zbog čega se još uvek ne mogu reciklirati, te su svrstane u grupu „ostale“ vrste plastike. Ovde je moguće pronaći tragove bisfenola.

Plastika koja se do sada ne može reciklirati koristi se, između ostalog, u proizvodnji kompakt diskova, pakovanje paste za zube ili sosova i posuđa napravljenih posebno za upotrebu u mikrotalasnoj pećnici.

Izbegavajte ovu plastiku
Foto: Unsplash/Volodymyr Hryshchenko

PVC (polivinil hlorid) plastika, ili plastika označena brojem 3, je veoma nepovoljna za reciklažu. Proces reciklaže ove plastike može se izvesti samo industrijski. Njegovi efekti veoma zagađuju, pa mnoge kompanije koje ga koriste promovišu upotrebu drugih opcija; industrija ambalaže jedna je od onih koja promoviše eliminisanje PVC-a iz svojih procesa. Zato izbegavajte ovu vrstu plastike, tako ćete doprineti da se naša okolina manje zagađuje.

PVC možemo pronaći za izradu cevi, u proizvodnji bazena, u izradi prozorskih okvira, zavese za kupatila. Odeća i obuća se takođe proizvode od ove vrste plastike.

Ova vrsta plastike se izbegava za pakovanje i skladištenje hrane.

I na samom kraju, kada je plastika označena brojem 6 znajte da je reč o PS (polistiren) plastici.
Posebnost je toga što je vrlo dobar izolator i što ima veliku otpornost na udarce. Pa se često koristi za pakovanje i izolaciju. Takođe se izrađuje plastični pribor za jelo.

Tacne za hranu i izolovane čaše napravljene su od polistirena. Obzirom da se radi o plastici koja sadrži niz organskih jedinjenja, izbegavajte ovu ambalažu kada pakujete hranu.

I kako je gotovo nemoguće živeti bez upotrebe plastike, smanjite njenu upotrebu što je više moguće. Kada je koristite, birajte onu plastiku koja je bezbedna za zdravlje, ali i životnu sredinu, i naravno onu koja je pogodna za reciklažu.

Otkriveno kako da se plastika pretvori u vanilu

Preuzmite android aplikaciju.