Као и сваки празник, Нова година са собом „вуче“ разна веровања, обичаје и трације, што у свету, што у Србији. Знате ли нешто о њима?
Да ли новогодишњи обичаји постоје у Србији?
Нова година и њено прославање нису новина за српски народ, али неки обичаји везани за овај догађај јесу. Традиција кићења јелке релативно је нова на нашем подручју и јавља се тек педесетих година прошлог века, након Другог светског рата.
Ипак, дочек Нове године обележем буком, весељем и слављем није „модеран изум“. Тако се Нова година дочекује већ вековима, а верује се да је бука и весеље најбољи начин да се отерају зли духови, те се тако „са њима не улази у наредну годину“.
Такође, постоје и веровања везана за финансије. У нову годину не треба ући са дуговима, јер ће онда и следећа бити таква, а исто тако, на дан Нове године не би требало износити ништа из куће, јер би то значило да ће то домаћинство у наредној години бити сиромашно.
Какви су обичаји у остатку света?
Руси верују да се новогодишње жеље испуњавају тако што се запишу на папир, спале, а онда њихов пепео сипа у чашу са шампањцем. Наравно, чаша се „ексира“, али тек минут након поноћи.
Шпанци имају веровање по којем у поноћ једу 12 зрна грожђа, како би им наредна година била добра.
Данци у поноћ разбијају тањире испред куће. Веровање каже: што више разбијених тањира, то више пријатеља.
Чилеанци верују да се уочи новогодишње ноћи мора почистити кућа, како би се избацила сва негативна енергија из ње. Слично веровање постоји и у Јапану.
У Колумбији постоји обичај да се за Нову годину шета са празним кофером, како би се у наредној години пуно путовало.
Обичаја је пуно, а често су традиције и веровања слична или иста међу бројним народима.
Најраспрострањенији обичај, осим ватромета, је да новогодишње празнике проведете са људима које волите, па вам то саветујемо и за вечерас.
Преузмите андроид апликацију.