Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Koja poznata teniserka je rodom iz Novog Sada?

U jeku osvajanja teniskog turnira Australian Open od strane Novaka Đokovića, svi pišu o rekordima koje bi Novak mogao da napravi, a jedan od njih tiče se i rekorda poznate teniserke Štefi Graf koja je igrala 90-ih godina, a čija je glavna protivnica bila poreklom iz Novog Sada.
Foto: Wikimedia Commons/Stacey Warnke
U pitanju je Monika Seleš, teniserka koja je bila veliko ime u ženskom tenisu i veliki konkurent tada mnogim vrhunskim igračima poput teniserke Štefi Graf.
Monika Seleš voljena Novosađanka

Monika Seleš rođena je u Novom Sadu1973. godine. Kao mala pokazala je interesovanje za tenis koji će kasnije obeležiti njen život. Sa šest godina počela je da trenira tenis, a prvi trener je bio njen otac Karolj Seleš.

Monika je živela je na Limanu, na adresi Balzakova 26 na čijem ulazu sada, a i godinama unazad stoji njen mural.

Foto: Gradske info

Novosađani se mnogo ponose jer je upravo njihova nekadašnja žiteljka bila vrhunski igrač tenisa i osvajač velikih teniskih turnira poput Australian Open -a, RolandGarros-a, US Open-a

Foto: Gradske info

Prve teniske pokrete napravila je u Novom Sadu. Često se pominje gest pokojnog novosadskog kanautora Đorđa Balaševića koji je kao njen sugrađanin prepoznao želju i volju u njoj, tada još uvek devojčici i sagradio zbog nje lični teniski teren koji će joj ustupiti kako bi redovno trenirala.

Stihovi iz Balaševićeve pesme „Monika“ posvećeni teniserki možda najbolje prikazuje ponos svih novosadskih stanovnika na nju:

Hej, nek čuju svi za nas,
Nek’ zvoni dobar glas kao harmonika,
Hej, nek’ čuju svi oni šta znači to Moni-Monika

Foto: Wikimedia commons/smwarnke4
 Slavna karijera mlade Monike

Sa 11 godina Monika je osvojila turnir u Majamiju i zapala za oko agentima, a već sledeće godine, se svojih 12 godina, započela je život u SAD-u, ali i pohađanje akademije Nika Boleterija, koju nije mogao svako da upiše.

Vrlo mlada sa samo 16 godina, Monika je počela da doživljava velike uspehe na polju tenisa. Osvojila je 1989. godine turnir u Americi i stigla do finala na turniru u Francuskoj. Tako mlada, kao neverovatan talenat, a na iznenađenje čitavog teniskog sveta Monika je postala šesta igračica na svetu (na „VTA“ listi).

Od te godine počinju njeni neprikosnoveni pohodi u svetu tenisa.

1990. godine sa 17 godina Monika osvaja RolandGarros, turnir u Francuskoj, pobeđujući četiri godina stariju teniserku Štefi Graf. Štefi Graf je u tom trenutku, kada se održavao turnir u Francuskoj, važila za prvu igračicu sveta.

1991. godine počinje Monikin proboj na tenisko nebo i glavni rivalitet sa Nemicom Štefi Graf. 

Te iste godine Monika osvaja sve velike turnire sem Vimbldona.

Sa samo 18 godina, 1991. godine, 11. marta Monika sa osvojenim turnirama; Australian Open, Rolan Garos, US open, postaje broj jedan u svetu ženskog tenisa.

Te iste godine je Monika osvojila i Hopman Cup, međunarodni ekipni teniski turnir, na kome se borila za tadašnju reprezentaciju Jugoslavije.

Monika je 1992. godine sa 19. godina ponovila sve uspehe iz 1991. godine i odbranila sve grand slem titule, sem Wimbledona.

Početkom 1993. godine Monika osvaja svoju pretposlednju veliku titulu – Australian Open, nakon čega je, te iste godine, u aprilu mesecu, na turniru u Nemačkoj doživela napad od kojeg se nikada nije oporavila i koji je stopirao njenu neverovatnu tenisku karijeru i budućnost.

Monika Seleš je nastupala za Jugoslaviju sve do 1994. godine. Nakon raspada Jugoslavije nastupala je za Sjedinjene Američke Države.

Zanimljivost je da je Monika odbila da nastupa za Američki federativni kup 1999. godine jer su te godine bombardovali Jugoslaviju.

Napad na Moniku i povlačenje iz sveta tenisa

U aprilu 1993. godine na turniru u Hamburgu u Nemačkoj, neuračunjivi obožavalac Štefi Graf napao je nožem Moniku Seleš, koja je tada zadobila povrede kičme. Nakon tog nemilosrdnog događaja, njeno psihičko i fizičko stanje se promenilo te joj je izlazak na teren sve teže padao.

Iako se pokušala vratiti tenisu, Monikini mečevi bili su slabiji, a nakon tog ružnog iskustva uspela je samo 1996. godine da osvoji turnir u Australiji i 2000. godine dobije bronzu na Olimpijskim igrama u Sidneju.

Zvanično se iz tenisa povukla 2008. godine.

Veliki doprinos koji je ostavila Novosađanka Monika Seleš

Na sajtu Teniskog saveza Srbije stoji da je Monika u periodu od januara 1991. do februara 1993 osvojila 22 turnira i došla do 33 finala, od 34 turnira u kojima je igrala.

U tom periodu je imala 159 pobeda i samo 12 poraza (92,9% pobeda), uključujući i 55/1 u grend slem turnirima.

Za njenu igru se govorilo da je, baš kao što je to danas borbeni Đoković, bila izuzetno stabilna i mogla da preokrene igru, ali i da se za svaki bod jednako borila.

Na sajtu Teniskog saveza Srbije, se takođe navodi da je Monika rangirana, prema „Tenis magazin“, kao 13. najveći igrač svih vremena (žene i muškarci), a prema australijskom magazinu „Tenis“ ona je među 15 žena najvećih šampiona u poslednjih 50 godina.

2009. godine je objavila svoju autobiografsku priču u knjizi „Getting a grip“ kod nas prevedena „Forhendom preko mreža života“.

Danas je ona član akademije Laurenskoja odlikuje najbolje sportiste godine.

Foto: PrtSc/Facebook/Monica Seles Fans – Monika Seleš Fanovi

U Novom Sadu, u čast njenog oca Karelja Seleša, jedna ulica na Novom naselju nosi naziv po njemu.

Osnivač SNP-a i autor teksta „Bože pravde“ – kako je Jovan Đorđević „podigao“ srpsko pozorište?

Preuzmite android aplikaciju.