Početna > Svet
Svet

Koja je tajna dugovečnosti kompanije stare više od 1400 godina?

Kongo Gumi, japansko preduzeće iz oblasti građevinarstva čije je sedište bilo u Osaki, u Japanu, predstavlja najstariju i najdugovečniju kompaniju na svetu.
Foto: Nattee Chalermtiragool/Shutterstock.com

Osnovano je davne 578. godine  kada je tadašnji japanski glavni ministar, princ Šotoku pozvao majstore iz susedne države Koreje da sagrade budistički hram „Shitenno-ji“. Budizam u to vreme nije toliko bio prihvaćen pa je misija bila da se sagradi što više hramova za čiju gradnju oni nisu imali dovoljno iskustva te su iz tog razloga zatražili pomoć iz okolnih zemalja.

Kongo je bio poznati korejski graditelj, nakon poziva da dođe u Japan da sagradi hram, prepoznao je priliku te je ostao u Osaki i osnovao kompaniju koja se bavila graditeljstvom. Njegova kompanija je u narednih nekoliko vekova sagradila najznačajnije hramove i građevine u Japanu.

Ako uzmemo u obzir da današnje kompanije u proseku traju 20 do 30 godina, moramo se zapitati koja je bila tajna uspeha ove kompanije da je potrajala više od 1400. godina.

Kao i kod mnogih uglednih porodica u Japanu u to vreme, tradicija se nastavljala tako što bi zet postao deo porodice i preuzeo prezime od iste i tako je bilo moguće nastaviti tradiciju i porodični biznis preko sinova, ali i preko ćerki.

Jošisada Kongo, koji je bio 32. direktor kompanije, ostavio je u nasleđe budućim generacijama zapis pod nazivom „Porodično poznavanje trgovine“ kako bi pomogao budućim generacijama u vođenju firme. U pitanju je bila lista od 16 propisa u kojima se govorilo o kvalitetu, zadovoljstvu klijenata, ali i o uslovima za zaposlene kao što su način odevanja, saveta za umerenost u piću ili o načinu ophođenja prema radnicima sa poštovanjem.

Foto: Wikimedia Commons/撮影者 不明

Prvi i najvažniji propis odnosio se na poštovanje pravila konfučijanizma, budizma i šintoizma kao „njihove najveće dužnosti“.

Novi radnik je znao da mora da prođe bar 10 godina šegrtovanja i izučavanja zanata dok ne usavrši sve tehnike koje su mu bile neophodne za rad. Radnici su bili organizovani u „kumi“, u radne grupe koje su se međusobno takmičile koja će napraviti najlepše delo.

Neki od glavnih saveta iz zapisa svakako je bio: „Slušajte šta kupac kaže“, „Tretirajte kupce sa poštovanjem“ i „Nikada se ne borite sa drugima“.

Kongo Gumi je prestao sa radom 2006. godine kada ih je otkupila japanska kompanija „Takamatsu Construcion Group“. Do kraja njihove nezavisnosti došlo je usled više faktora među kojima su poteškoće u ispunjavanju rokova modernog doba i pronalaženju ravnoteže između poštovanja tradicije i zahteva nestabilne svetske ekonomije.

Način na koji je kompanija Kongo Gumi vodila firmu, poštovanje koje su imali jedni prema drugima, lojalnost zaposlenih su jedni od glavnih razloga za dugovečnost njihove kompanije. Iako je danas drugačije vreme, moderno doba, ova kompanija nam svima može poslužiti kao primer.

Iz kojih zemalja dolaze najstariji univerziteti na svetu?

Preuzmite android aplikaciju.