Nakon najnovijeg glasanja u UN, na kojem je većina država osudila agresiju Rusije na Ukrajinu, iz Vašingtona je upućena diplomatska depeša u kojoj se kaže da je „Indija u ruskom taboru”. Iako je Stejt department odmah povukao „sporni” dopis s obrazloženjem da je reč o grešci, diplomatama nije promaklo da je ovo treći put za manje od mesec dana kako se ovaj američki saveznik uzdržao od glasanja u svetskoj organizaciji.
Pozicijom „diplomatskog nesvrstavanja” Nju Delhi je poslao jasan signal da povodom rata u Ukrajini ne želi da bira stranu – između Rusije, svog najvećeg snabdevača oružjem, i SAD, svog najvećeg trgovinskog partnera.
Indija je, ipak, pozvala na trenutni prekid svih neprijateljstava u Ukrajini, ali za razliku od ostalih zapadnih saveznika iz indopacifičkog formata, država Kvada, u kojem su SAD, Japan, i Australija, nije sledila politiku uvođenja sankcija Rusiji.
Bivši indijski ambasador u Rusiji D. Bala Venkateš Varma kaže da ne treba očekivati da će Nju Delhi platiti cenu sukoba između globalnih sila: „Ovo nije rat koju smo mi napravili”, objasnio je indijski diplomata na jednom onlajn seminaru.
Na samom početku sukoba, 26. februara, indijski predstavnik u UN T. S. Tiramarti rekao je da uzdržavanje od glasanja ne znači da je najveća demokratija sveta neutralna: „Sve što Indija poručuje je da se moraju rešiti legitimni bezbednosni problemi i Rusije i Ukrajine”.
Iako je Nju Delhi u poslednjih deset godina prepolovio nabavku ruskog naoružanja, zavistan je od svog tradicionalnog dobavljača još iz sovjetskih vremena.
Po nekim procenama, druga zemlja u svetu po broju stanovnika u svojim vojnim snagama ima između 60 i 85 odsto naoružanja i opreme ruskog porekla. Iako ne gledaju blagonaklono na to što je Indija 2018. godine sklopila sporazum o nabavci pet ruskih raketnih sistema S-400 za 5,5 milijardi dolara, američki zvaničnici odbijaju da kažu da će zbog toga uvesti sankcije Nju Delhiju.
Preuzmite android aplikaciju.