Након најновијег гласања у УН, на којем је већина држава осудила агресију Русије на Украјину, из Вашингтона је упућена дипломатска депеша у којој се каже да је „Индија у руском табору”. Иако је Стејт департмент одмах повукао „спорни” допис с образложењем да је реч о грешци, дипломатама није промакло да је ово трећи пут за мање од месец дана како се овај амерички савезник уздржао од гласања у светској организацији.
Позицијом „дипломатског несврставања” Њу Делхи је послао јасан сигнал да поводом рата у Украјини не жели да бира страну – између Русије, свог највећег снабдевача оружјем, и САД, свог највећег трговинског партнера.
Индија је, ипак, позвала на тренутни прекид свих непријатељстава у Украјини, али за разлику од осталих западних савезника из индопацифичког формата, држава Квада, у којем су САД, Јапан, и Аустралија, није следила политику увођења санкција Русији.
Бивши индијски амбасадор у Русији Д. Бала Венкатеш Варма каже да не треба очекивати да ће Њу Делхи платити цену сукоба између глобалних сила: „Ово није рат коју смо ми направили”, објаснио је индијски дипломата на једном онлајн семинару.
На самом почетку сукоба, 26. фебруара, индијски представник у УН Т. С. Тирамарти рекао је да уздржавање од гласања не значи да је највећа демократија света неутрална: „Све што Индија поручује је да се морају решити легитимни безбедносни проблеми и Русије и Украјине”.
Иако је Њу Делхи у последњих десет година преполовио набавку руског наоружања, завистан је од свог традиционалног добављача још из совјетских времена.
По неким проценама, друга земља у свету по броју становника у својим војним снагама има између 60 и 85 одсто наоружања и опреме руског порекла. Иако не гледају благонаклоно на то што је Индија 2018. године склопила споразум о набавци пет руских ракетних система С-400 за 5,5 милијарди долара, амерички званичници одбијају да кажу да ће због тога увести санкције Њу Делхију.
Преузмите андроид апликацију.