Početna > Svet
Svet

Ko je od aktuelnih vladara najduže na svom tronu?

Danas su najpoznatiji predsednici ili vladari u svojim zemljama svakako Vladimir Putin, Džo Bajden, Si Đipign ili Kim Džong Un, ali ima onih vladara koji su duže na tronu, a nisu toliko poznati javnosti.
Foto: Geokutak

Kraljica Elizabeta II

Najdugovečnija vladavina je svakako vladavina Kraljice Elizabete II, koja je na tronu britanske kraljice još od davne 1952. godine. Time je postala najstariji vladajući monarh na svetu i najdugovečniji britanski monarh. Elizabeta II je poglavar Komonvelta i kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Pakistana i Cejlona.

Neke od zanimljivosti koje se vezuju za kraljicu su svakako da joj ne treba pasoš da bi putovala ili vozačka dozvola da bi vozila automobil. Ima svoju pasminu pasa, korgije, i po ovlašćenjima joj pripadaju svi delfini u zemlji. Svako jutro se budi uz zvuk gajdi, ima svoju privatnu pesnikinju, svakodnevno joj pristigne 300 pisama i voli da popije čašu džina pre ručka, tokom jela vino i martini, a uveče šampanjac.

Njen suprug Filip preminuo je prošle godine, doživeo je 100 godina, a sin princ Čarls koji je prestolonaslednik čeka presto još od davne 1958. godine.

Foto: Tanjug/Chris Jackson/Buckingham Palace via AP

Sultan Hasanal

Posle Kraljice Elizabete II, Sultan Hasanal je drugi najdugovečniji aktuelni vladar. On je jedan od poslednjih apsolutnih monarha na svetu. Nasledio je presto kao sultan Bruneja nakon abdiciranja svog oca, 5. oktobra 1967. godine.

Sultan je svrstan među najbogatije ljude na svetu, po Forbsovoj listi iz 2008. godine njegovo je bogatstvo bilo procenjeno na oko 20 milijardi dolara.

Foto: Wikimedia Commons/APEC 2013

Kraljica Margret II

Nije bilo predviđeno da bude monarh jer u njenoj porodici su samo muški potomci imali pravo na presto. Njen stric je trebao da nasledi presto, ali popularnost njenih roditelja i njihovih ćerki doprinela je promeni Ustava što je omogućilo i ženama da imaju pravo na danski presto.

Stravstvena je konzumentkinja cigareta zbog čega je dobila nadimak „kraljica pepeljara“.

Kraljica Danske je od 1972. godine.

Foto: Tanjug/Mads Claus Rasmušen /Ritzau Scanpix via AP, File

Kralj Karl XVI

Kralj Karl XVI Gustav od Švedske monarh Kraljevine Švedske je od 1973. godine.

Kraljeve dužnosti su reprezentativnog i ceremonijalnog karaktera, kao što su zvanične posete šefa države i otvaranje godišnje sednice parlamenta. U kraljeve interese spadaju tehnologija i poljoprivreda, i ponajviše automobili.

Novinari su mnogo puta primetili da kralj pogrešno piše svoje ime – u zvaničnim dokumentima i prilikom posete rudnika bakra kada se pogrešno potpisao na kamen. Njegova supruga, kraljica Silvija, u televizijskom intervjuu priznala je da njen suprug pati od disleksije, poremećaja sposobnosti čitanja i pisanja.

Foto: Wikimedia Commons/Frankie Fouganthin

Predsednik Pol Bija

Pol Bija obavlja dužnost predsednika Kameruna još od 1975. godine. Ono što njegovu vladavinu čini zanimljivoj jeste činjenica da je na izborima održanim 14. januara 1984. godine, Bija je osvojio 98,98% glasova.

Preživeo je pokušaj puča iste godine, za čije su organizovanje bili osumnjičeni pripadnici iz muslimanskih redova. Međutim, Bija u duhu nacionalnog jedinstva nije pokrenuo hajku na njih.

Foto: Tanjug/AP Photo/Themba Hadebe

Iz kojih zemalja dolaze najstariji univerziteti na svetu?

Preuzmite android aplikaciju.