Лажи никада нису решење, али такође не постоји особа која не лаже. Једина разлика је у учесталости лагања, озбиљности лажи и последицама које носе.
Једно истраживање је показало да мушкарци чешће лажу и да себе сматрају бољим лажовима од жена. Да ли се слажете?
Истраживања показују да постоји јасна веза између лагања и пола и да је дупло већа вероватноћа да ће се мушкарци извући од лагања него жене и да су много бољи у лагању.
Истраживачи су испитали 196 људи: пола мушкараца, пола жена. Просечна старост учесника била је 39 година. Постављено им је низ питања, укључујући:
Колико су успешни у лагању? Колико су лажи изговорили у протекла 24 сата? Које су лажи изговорили и коме, да ли се то догодило уживо или текстуално, на пример?
Истраживачи су желели да се фокусирају на оне који су добри у лагању и покушају да схвате како то раде и коме, додајући да људи који су одлични у лагању углавном лажу више од других, посебно њихова породица, пријатељи, романтични партнери и колеге.
Резултати су показали да они склони лагању углавном то чине својим најмилијима и због тога остају некажњени. Још један занимљив закључак је да врхунски лажови никада неће лагати путем порука, већ увијек уживо.
Кључна стратегија
Једна од кључних стратегија које лажови користе за изношење убедљивих лажи је да формирају причу која је блиска истини и да не открива превише информација. Група која је учествовала у истраживању навела је да ако лажу, најчешће лажу о тривијалним, безазленим стварима. Претеривање, скривање информација и измишљање детаља такође су биле неке од лажи које су признали. И док су послодавци и власти били ти који су најмање лагали, породица, пријатељи или колеге су били ти који су носили терет, рекли су.
Занимљиво је да је истраживање показало да не постоји веза између нивоа образовања учесника и њихове способности да лажу. Такође је закључено да је потребно више истраживања да би се боље разумеле способности добрих лажова.
Зашто неки људи лажу више од других?
Лагање је клизав терен и иако смо сви криви што смо увек у ситуацији да осећамо потребу да лажемо, из било ког разлога, многи људи прибегавају патолошком лагању. Овај облик лагања је континуиран, а самим тим и веома штетан јер постаје нормалан облик комуникације и временом утиче на добробит особе која лаже и његовог окружења, односа и каријере.
Главни разлози патолошког лагања су жеља за пажњом или потреба за саосећањем и прихватањем. Патолошки лажови често имају антисоцијални поремећај личности.
Истраживања сугеришу да је овај екстремни облик лагања повезан са одређеним неуролошким обрасцем; патолошки лажови доживљавају дефиците микро памћења, у комбинацији са оштећењем фронталних режњева који критички процењују информације.
У таквим случајевима, особа није у стању да процени тачност онога што говори и стога је у стању да лаже као да говори истину. Мозак патолошких лажова се разликује од мозга нелажова, сугерише студија из 2015.
Истраживачи су открили да постоји већа количина беле материје у префронталном кортексу мозга патолошког лажова и закључили су да би овај већи садржај беле материје могао бити окидач за уобичајено лагање.
Патолошко лагање је ментални поремећај, а патолошки лажови живе у свету маште. Они генерално имају ниско самопоштовање, али се поремећај може лечити ако се открије довољно рано.
Преузмите андроид апликацију.