Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

КИНЕСКИ „ШАНДОНГ” РАСПИСАО ТЕНДЕР ЗА ТЕХНИЧКЕ УСЛУГЕ ЗА НОВИ МОСТ У НОВОМ САДУ Преко Дунава и тунелом кроз тврђаву пешке и бициклом

Изградња пешачко-бициклистичког моста на стубовима некадашњег железничког моста Франца Јозефа у Новом Саду све је извеснија.
Фото: Град Нови Сад

Наиме, кинеска компанија „Шангдонг”, огранак Београд, покренула је поступак за набавку стручних техничких услуга анализе интеракције чворишта између тунела и окна, што између осталог подразумева верификацију и оптимизацију напонско-деформационих карактеристика тла, узорковање и тестирање тла, нумеричке симулације утицаја ископавања на тло, као и истраживања оптимизације ископавања и структуралних деформација. 

Понуде се подносе до 8. априла, а право учешћа имају универзитетске и истраживачке институције са релевантним искуством, које су реализовале сличне пројекте у последњих пет година и поштују академске етичке норме.

Намењена искључиво пешацима и бицклистима, ћуприја која ће премостити Дунав користећи стубове претходног моста, биће дуга 437,55 метара и широка 12 метара. Пројектом је обухваћена и модернизација 358 метара дугог тунела унутар Петроварадинске тврђаве и реконструкцију рекреативних зона са обе стране моста и на излазу из тунела.

„Неопходно је решити проблем међусобног поремећаја ископа тродимензионалних попречних тунела и проблем контроле деформација околног окружења под вишеструким поремећајима. У циљу решавања наведених грађевинских проблема и квалитетнијег извођења грађевинских задатака пројекта пешачко-бициклистичког моста у Новом Саду, потребно је набавити услуге стручног техничког вођења, како би се формирао изводљив план изградње и обезбедила техничка подршка за несметану и безбедну реализацију пројекта”, наведено је у тендерској конкурсној документацији набавке.

Ревитализацијом дела трасе некадашње пруге, укључујући и обнову моста и тунела, биће остварена пешачко-бициклистичка веза рекреативне зоне кеја, с новосадске стране, и подунавског бедема, с петроварадинске стране
Foto: tvojgradnovisad.rs

За пројекат изградње пешачко-бициклистичке ћуприје на стубовима некадашњег железничког моста Франца Јозефа Министарство грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре обезбедило је 500 милиона динара, односно тај износ предвиђен је у републичком буџету за ову годину, који је усвојен у новембру. Пре тога је с представницима кинеске компаније „Шангдонг” у октобру потписан уговор о пројектовању и изградњи моста, са приступним саобраћајницама, укључујући и реконструкцију старог железничког тунела са лифтовима до горњег платоа Петроврадинске тврђаве, док је меморандум о разумевању потписан крајем 2023.

Укупна дужина тунела који се реконструише износи 355 метара
Фото: Град Нови Сад

Израду техничке документације, што је између осталог подразумева геодетске радове, геомеханичка истраживања и идејно решење и студију оправданости с идејним пројектом, Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције поверила је Саобраћајном институту ЦИП из Београда. 

Као полазну основу за пројектовање новог моста инжењерима ЦИП-а послужило је првонаграђено решење са архитектонског конкурса из 2019. године, које потписују Федор Јурић, Иван Шуић и Огњен Граовац. Према победничком решењу на самом мосту предиђени су видиковци, зелени појас, галеријски и други уметнички простори.

Са петроварадинске стране новопројектовани мост ће прелазити преко дунавског бедема и улазити у тунел који ће водити до лифта. Мост и тунел биће проходни за пешаке и бициклисте, док ће у делу тунела бити смештен и промотивно-изложбени простор посвећен историји Петроварадинске тврђаве.

Стубови из 1883. године
Фото: Град Нови Сад

Идеја о новој ћуприји на стубовима некадашњег железничког моста Франца Јозефа, изграђеног 1883. године по пројекту немачког грађевинског инжењера Карла Баумана, као део тадашње пруге Будимпешта–Земун, актуелна је већ деценијама. Назван по аустријском цару и краљу Угарске, мост дужине 432 метра настављао се у тунел испод Петроварадинске тврђаве, дуг око 350 метара. Од 1929. године мост је носио име принца Александра Карађорђевића, а срушила га је Војска Краљевине Југославије током 1941, како би спречила даљи продор окупатора.

Ревитализацијом дела трасе некадашње пруге, укључујући и обнову моста и тунела, биће остварена пешачко-бициклистичка веза рекреативне зоне кеја, с новосадске стране, и подунавског бедема, с петроварадинске стране. То подразумева везу с Кејом жртава рације, Сунчаним кејом и Булеваром цара Лазара, с бачке стране, односно везу с Каменичким путем преко дела Дунавског бедема, те повезаност Горње тврђаве и Прерадовићеве улице у зони „Ловотурса“, на сремској страни.

Осим тога, требало би уредити излаз на тврђаву и партер у зони паркинга на месту некадашње стражаре и реконструисати саобраћајнице и приступ тунелу у зони „Ловотурса”. Ту је, на самом крају излаза из тунела, превиђено проширење пешачких стаза, и уклапање са планираном Ботаничком баштом. Излаз на тврђаву биће уређен у зони паркинга на месту некадашње стражаре, а саобраћајница и приступ тунелу у зони „Ловотурса” реконструисани.

С петроварадинске стране новопројектовани мост ће прелазити преко дунавског бедема и улазити у тунел који ће водити до лифта
Фото: Град Нови Сад

Пројекат изградње пешачко-бициклистичког моста, како је на интернет страници Саобраћајног института ЦИП наведено, подразумева уређење више просторно-функционалних сегмената. Осим мостовске конструкције – челичне решеткасте континуалне греде укупног распона 412 метара, предвиђена је градња приступних рампи за мост и уређење партера на новосадској страни, дуж Булевара цара Лазара од раскрснице са Улицом Стевана Мусића, закључно са раскрсницом са Радничком улицом. Укупна дужина тунела који се реконструише износи 355 метара. 

Намењена искључиво пешацима и бициклистима, ћуприја ће премостити Дунав користећи стубове старог моста „Франц Јозеф”

Пешачки и бициклистички саобраћај на мосту биће раздвојени, а на том средишњем делу уређен простор за одмор. Планирана ширина пешачког дела је шест метара, стазе у средини метар и по, док ће трака за бициклисте бити три метра. И док су пешачка и бициклистичка трака предвиђене за кретање, стаза између њих ће служити за окупљање, одмор, спорт на отвореном, излагање радова из атељеа и слично, а планиран је и зелени појас.

Изградњом пешачко-бициклистичког моста биће остварена боља повезаност са међународним бициклистичким коридором Еуро вело 6, а Петроварадин и Нови Сад добиће нову атракцију у подножју тврђаве. 
Фото: Град Нови Сад

Danas na platou ispred Spensa PRVA PROLEĆNA CVETNA PIJACA – Počinje veselje prirode

Преузмите андроид апликацију.