Za Kejptaun, jednu od tri prestonice Južnoafričke republike, nije preterano reći da je jedan od najfascinantnijih gradova na svetu. Štaviše, ovaj grad sa pet miliona stanovnika u nekoliko navrata se našao na vrhu raznih top lista najlepših metropola, te destinacija koje bi svako trebalo da poseti barem jednom u životu. Ono što ga čini toliko posebnim je jedinstven spoj kultura, kuhinja i krajolika, krunisanih veličanstvenom Stonom planinom, jednom od najstarijih planina na planeti.
Kao da ovo nije dovoljno, tu je i moćni Atlantik koji se razbija o Rt dobre nade, kao i očaravajuća flora i fauna, gde se ističe kolonija od preko 3000 pingvina. Kejptaun je, uz Kairo, najposećenih grad u Africi.
Skladno uređen i čist, sa mnoštvom kul kafića i radnji sa zanimljiivim proizvodima, urbanog dizajna, šarenom pijacom, uličnim umetnicima, trgovima na kojima se stalno nešto dešava, centar Kejptauna je u najmanju ruku očaravajuć. Pa ipak, sam centar nije najbolje što grad ima da ponudi.
Smešten na samom jugu afričkog kontinenta grad nosi žig svoje jedinstvene geografije ali i burne istorije, koji najčešće idu u paru.
Ovuda su prolazili portugalski moreplovci, holandski kolonizatori, britanski osvajači kojima su prelepi zaliv ali i prirodna bogatsva zapali za oko, da bi političke prilike polovinom 20. veka dovele do aparthejda, sistema koji je počivao na isticanju superiornosti manjinskog belog stanovnišva.
Tako je danas jedna od najposećenijih znamenitosti u Kejptaunu upravo zatvorska ćelija Nelsona Mandele, revolucionara i filantropa koji je posvetio život borbi za ljudska prava i za to bio nagrađen Nobelovom nagradom za mir.
Milioni ljudi svake godine tako posete zatvor na ostrvu Roben, danas lokal svetske baštine UNESCO-a, sačuvan kao spomenik aktivistima, političkim zatvorenicima koji su ovde proveli godine.
Obilazak traje oko četiri sata, uključujući vožnju trajektom do ostrva i uključuje šetnju starim zatvorom (uz obavezno zavirivanje u Mandelinu ćeliju u kojoj je proveo 27 godina), kao i 45-minutnu vožnju autobusom po ostrvu s komentarima o raznim znamenitostima, kao što je kamenolom u kom su Mandela i mnogi drugi radili najteže poslove, kućica u kojoj je Robert Sobukwe, vođa Pan-afričkog kongresa držan u samici šest godina, ali i zaustavljanje u kafiću Alfa 7 za vrhunski pogled na kopno i Stonu planinu.
U istom kontekstu vredi posetiti i muzej “Šestog distrihta”, koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Ovaj muzej slavi nekada multirasni deo grada koji je uništen tokom aparthejda šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, kada su odande nasilno sklonjeni 60000 stanovnika koji su bili “pogrešne” rase.
Za vedrije uspomene iz Kejptauna treba se zaputiti na “Boulders”, plažu sa ogromnim kamenjem koja je dom koloniji od oko 3000 afričkih pingvina, trapavih pozera koji će se naći na svim najboljim fotografijama iz Kejptauna.
Koliko god slatko izgledali, ne treba ih pokušavati maziti, jer u interakcijama sa ljudima rado koriste oštri kljun. Kolonija se nastala u poslednjih 40 godina, od samo dva para pingvina, a danas su glavna turistička atrakcija u gradu.
Za kraj, nijedna poseta Kejptaunu ne bi bila kompletna bez uspona na famoznu Stonu planinu i posete istoimenom nacionalnom parku.
Oni u dobroj kondiciji mogu odabrati jednu od brojnih staza za hajking i uspeti se peške, dok je za turiste koji nisu skloni izazovima tu i moderna rotirajuća žičara koja na vrh stiže za pet minuta.
Kako god stigli, kada se popnete gore, biće vam jasno zašto je Stona planina uvrštena u jedno od sedam novih čuda prirode.
Nacionalni park je prepun veličanstvenih predela, obeleženih staza za šetnju, mogućnosti za posmatranje na stotine vrsta ptica i plaža koje su najčešće puste. Najpoznatija staza je nazvana po rtu Dobre nade, duga je 33.8 kilometara i uključuje prenoćište u jednostavnoj kolibi.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.